Ryszard Proksa przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" powiedział przed spotkaniem, że postulaty związku są niezmienne - nowy system wynagradzania i powrót artykułu 88. Karty Nauczyciela - czyli wcześniejsze emerytury i standaryzacja pracy w oświacie.
O co dokładnie chodzi w art. 88? Na mocy tego przepisu na wcześniejszą emeryturę mogli przechodzić pedagodzy, którzy mieli 30-letni staż pracy, w tym przepracowali 20 lat w pracy w szczególnym charakterze. "Nauczyciele szkół, placówek, zakładów specjalnych oraz okręgowych ośrodków wychowawczych, zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich, chcący przejść na wcześniejszą emeryturę musieli legitymować się 25-letnim stażem pracy, w tym 20-letnim w pracy w szczególnym charakterze" - wyjaśnia "Dziennik Gazeta Prawna".
"DGP" podkreśla, że związki zawodowe przychylnie wypowiadają się o możliwości przywrócenia art. 88 i oczekują "na projekt zmian ustawowych, które przywrócą nauczycielom prawo do emerytury bez względu wiek".
Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl
Wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Krzysztof Baszczyński przed rozmowami mówił, że wśród poruszanych tematów będą wynagrodzenia nauczycieli. - Od początku nie zgadzaliśmy się na proponowany wzrost wynagrodzeń tylko o 7,8 proc. Przypomnę, że nasza poprawka zwiększającą kwotę bazową o 22,5 proc. została w sejmie odrzucona przez posłów Zjednoczonej Prawicy - powiedział wiceszef ZNP.
Przypomnijmy, w ustawie budżetowej na 2023 rok zapisano, że średnie wynagrodzenie nauczycieli wzrośnie o 7,8 procent.
Spotkanie w MEiN odbywa się w ramach zespołu do spraw statusu zawodowego nauczycieli i pracowników oświaty.