Nauczyciele spotkali się z Czarnkiem. Chcą wyższych wynagrodzeń i wcześniejszych emerytur

W Ministerstwie Edukacji i Nauki rozpoczęło się spotkanie ministra edukacji Przemysława Czarnka i wiceministra edukacji Dariusza Piontkowskiego z przedstawicielami oświatowych związków zawodowych. Tematem rozmów są system wynagradzania nauczycieli, sprawa oceny pracy nauczycieli oraz kwestia wcześniejszych emerytur.
Zobacz wideo Andrzej Duda o wizycie Joe Bidena w Polsce: Najprawdopodobniej wybiera się do naszej części Europy w lutym

Ryszard Proksa przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" powiedział przed spotkaniem, że postulaty związku są niezmienne - nowy system wynagradzania i powrót artykułu 88. Karty Nauczyciela - czyli wcześniejsze emerytury i standaryzacja pracy w oświacie.

O co dokładnie chodzi w art. 88? Na mocy tego przepisu na wcześniejszą emeryturę mogli przechodzić pedagodzy, którzy mieli 30-letni staż pracy, w tym przepracowali 20 lat w pracy w szczególnym charakterze. "Nauczyciele szkół, placówek, zakładów specjalnych oraz okręgowych ośrodków wychowawczych, zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich, chcący przejść na wcześniejszą emeryturę musieli legitymować się 25-letnim stażem pracy, w tym 20-letnim w pracy w szczególnym charakterze" - wyjaśnia "Dziennik Gazeta Prawna".

"DGP" podkreśla, że związki zawodowe przychylnie wypowiadają się o możliwości przywrócenia art. 88 i oczekują "na projekt zmian ustawowych, które przywrócą nauczycielom prawo do emerytury bez względu wiek".

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Rafał TrzaskowskiTrzaskowski prezydentem Polski? W PiS jest ktoś, kto może namieszać

ZNP chce wyższych pensji dla nauczycieli

Wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego  Krzysztof Baszczyński przed rozmowami mówił, że wśród poruszanych tematów będą wynagrodzenia nauczycieli. - Od początku nie zgadzaliśmy się na proponowany wzrost wynagrodzeń tylko o 7,8 proc. Przypomnę, że nasza poprawka zwiększającą kwotę bazową o 22,5 proc. została w sejmie odrzucona przez posłów Zjednoczonej Prawicy - powiedział wiceszef ZNP.

Przypomnijmy, w ustawie budżetowej na 2023 rok zapisano, że średnie wynagrodzenie nauczycieli wzrośnie o 7,8 procent.

Spotkanie w MEiN odbywa się w ramach zespołu do spraw statusu zawodowego nauczycieli i pracowników oświaty.

WięzienieTortury w więzieniu w Barczewie. "Bicie, podduszanie i podtapianie"

Więcej o: