W pogodzie namiesza cyklon Oleg. Wiatr o skali wichury, burze i śnieg [PROGNOZA ZAGROŻEŃ IMGW]

Cyklon Oleg wkroczył już do Polski, przynosząc obfite opady deszczu i śniegu na zachodzie kraju. Będzie on wpływał na pogodę w naszym kraju co najmniej do piątku 3 lutego, o czym świadczy prognoza zagrożeń sporządzona przez synoptyków IMGW.

We wtorek 31 stycznia nad zachodnią Polskę dotarł cyklon Oleg, który przyniósł ze sobą duże zachmurzenie oraz obfite opady deszczu, deszczu ze śniegiem i samego śniegu. Ponadto silny wiatr może powodować w tym regionie zawieje i zamiecie śnieżne. Jak się okazuje, taka sytuacja może potrwać do piątku 3 lutego. 

Zobacz wideo Aplikacje do sprawdzania pogody

Prognoza zagrożeń IMGW - środa 1 lutego. Ostrzeżenia przed silnym wiatrem. Lokalnie pojawią się burze

Ze wstępnej prognozy zagrożeń IMGW wynika, że w środę 1 lutego alerty mogą zostać wydane w województwach zachodniopomorskim, lubuskim, pomorskim (północne powiaty), wielkopolskim (zachodnie powiaty) i dolnośląskim (północne i zachodnie powiaty). Na tym obszarze spodziewane są silne porywy wiatru. Silny wiatr, zgodnie z prognozą fanipoogody.pl, pojawi się na skutek nurkujących niżów - "w zasięgu konwekcji pojawią się porywy sięgające 60-75 km/h i nieliczne wyładowania atmosferyczne".

Jak podaje portal dobrapogoda.pl, w środę w całym kraju należy spodziewać się rozproszonych opadów deszczu ze śniegiem, deszczu, krupy śnieżnej i śniegu. Lokalnie mogą pojawić się burze śnieżne. W rejonach podgórskich i górskich będzie padał głównie śnieg. W trakcie opadów wiatr może być bardzo silny, co w górach będzie wiązało się z wystąpieniem zawiei śnieżnych. Temperatura będzie się wahać od 1 do 6 stopni, dlatego padający śnieg bardzo szybko zacznie się topić. 

Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Helikopter LPR (zdjęcie ilustracyjne)Śląsk. 16-latek zaatakował matkę kuchennym nożem. Lądował śmigłowiec LPR

Prognoza alertów IMGW w dniach 2-3 lutego. "Praktycznie codziennie mogą być warunki do rozwoju burz"

W czwartek 2 lutego IMGW może wydać ostrzeżenia pierwszego stopnia przed gołoledzią w województwach zachodniopomorskim, pomorskim, lubuskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim, łódzkim i lubelskim. Ponadto w południowych powiatach Wielkopolski może pojawić się porywisty wiatr. W powiatach podgórskich na Śląsku i w Małopolsce można spodziewać się ostrzeżeń dotyczących intensywnych opadów śniegu oraz zawiei i zamieci śnieżnych.

W piątek 3 lutego alerty mogą zostać wydane głównie dla północnej i zachodniej Polski - wszystko w związku z kolejnym niżem nurkującym. W województwach pomorskim, kujawsko-pomorskim, zachodniopomorskim, lubuskim i wielkopolskim mogą pojawić się ostrzeżenia pierwszego stopnia w związku z oblodzeniem. Dodatkowo w południowych powiatach województwa śląskiego i podkarpackiego oraz w niemal całej Małopolsce należy spodziewać się zawiei śnieżnych oraz intensywnych opadów śniegu (tutaj ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia).

Tego dnia portal fanipogody.pl spodziewa się silnego wiatru o skali wichury. "Rozwiną się groźne wichury i większe opady, a nawet rozproszone burze. Praktycznie codziennie w pierwszych dniach drugiego miesiąca roku mogą być warunki do rozwoju burz" - czytamy na stronie. 

Policja - zdjęcie ilustracyjneWarszawa: zakrwawiony mężczyzna wyrzucony z czarnego auta na ulicę

Więcej o: