Jacek Kurski w Banku Światowym. Ekonomista ocenia: Nie ma do tego żadnych kompetencji

Jacek Kurski został w grudniu ubiegłego roku przedstawicielem Polski w Radzie Dyrektorów Wykonawczych Banku Światowego. Na to stanowisko nominował go prezes NBP Adam Glapiński. Ekonomista Jakub Karnowski uważa, że były prezes Telewizji Polskiej "nie ma żadnych kompetencji", by tam pracować.

Na początku grudnia Jacek Kurski potwierdził w mediach społecznościowych, że podjął pracę "zgodną z (...) wykształceniem i doświadczeniem menadżerskim" jako Alternate Executive Director w Banku Światowym. "Zawsze myślałem, że nie ma życia poza polityką. Otóż jest" - podkreślił, dodając, że wie, że "dobrze przysłuży się" na tym stanowisku. 

Zobacz wideo Glapiński o współpracy z PiS-em i nowym stanowisku Kurskiego: Nie bywam u lidera pewnej partii. Nie otrzymuję wskazówek

Jacek Kurski w Banku Światowym. Ekonomista: Z telewizji publicznej zrobił "propagandówkę" w najgorszym stylu

Gościem wtorkowego (31 stycznia) "Newsroomu" WP był Jakub Karnowski, wieloletni pracownik Banku Światowego i obecny członek zarządu państwowych ukraińskich spółek. Mateusz Ratajczyk zapytał go, co sądzi o nowej posadzie byłego prezesa Telewizji Polskiej. - Jacek Kurski nie ma żadnych kompetencji, żeby pracować w Banku Światowym - odpowiedział Karnowski.

Zdaniem gościa WP były prezes Telewizji Publicznej zrobił z niej "propagandówkę w najgorszym stylu" i "coś w stylu rządu". - Mówiłem o PKP, tak samo jest z telewizją publiczną. Biorą nasze pieniądze, zadłużają się pod korek, kupują artystów - tłumaczył.

Zdaniem Karnowskiego wykorzystywane są mechanizmy, "które są pewnego rodzaju korupcją polityczną". - Potem ona prowadzi do tego, że facet, który nie ma zielonego pojęcia o tym, czym jest Bank Światowy, co to jest polityka rozwojowa, jest oficjalnie polskim przedstawicielem w tymże banku, ponieważ dostał tę fuchę od prezesa Glapińskiego, który spowodował to, że mamy dzisiaj w Polsce 17 proc. inflację, bo zapomniał podnosić stopy procentowe w 2019 roku, bo wydawało mu się, że w ten sposób służy rządowi i prezesowi Kaczyńskiemu - stwierdził.

Więcej aktualnych wiadomości z kraju znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jacek KurskiTyle zarobi Jacek Kurski w Banku Światowym. "Do tego benefity emerytalne"

Jacek Kurski rozpoczął pracę w Banku Światowym. Zgłosił go prezes Glapiński

7 grudnia Narodowy Bank Polski poinformował, że Kurski rozpoczął pracę jako Alternate Executive Director szwajcarsko-polskiej konstytuanty w Grupie Banku Światowego w Waszyngtonie. Jego kandydaturę zgłosił sam Adam Glapiński, który w Banku Światowym jest Gubernatorem RP. - Pan Jacek Kurski spełnia z ogromną nadwyżką wszystkie wymagania wobec osób reprezentujących Polskę w międzynarodowych instytucjach finansowych. Mógłby zajmować o wiele wyższe stanowiska, spełnia wszystkie kryteria - zapewniał Glapiński. 

Odmiennego zdania byli natomiast ekonomiści. - Jacek Kurski nie ma żadnego doświadczenia w bankowości. Dostał platynowy spadochron za zasługi dla partii kosztem prestiżu Polski - mówił w rozmowie z Gazeta.pl Piotr Kuczyński.

Mariusz KamińskiCo wiemy o nowym miejscu pracy Jacka Kurskiego?

Więcej o: