Anna Czerwińska nie żyje. Była drugą Polką, która stanęła na szczycie Mount Everestu

Anna Czerwińska nie żyje. Polska alpinistka i himalaistka miała 73 lata. Była zdobywczynią sześciu ośmiotysięczników. W 2000 roku jako druga Polka stanęła na szczycie Mount Everestu.

Zmarła alpinistka i himalaistka Anna Czerwińska. O jej śmierci poinformowała w mediach społecznościowych Fundacja Himalaizmu Polskiego imienia Andrzeja Zawady.

Zobacz wideo Himalaje to nie tylko piękne szczyty. Wspinacze wysokogórscy zostawiają za sobą góry śmieci

Anna Czerwińska nie żyje. "Spoczywaj w spokoju Aniu!"

"Z przykrością informujemy, że zmarła Anna Czerwińska, polska alpinistka i himalaistka, zdobywczyni sześciu ośmiotysięczników i Korony Ziemi. Uczestniczyła w wyprawach wspinaczkowych m.in. z Wandą Rutkiewicz i Krystyną Palmowską. Spoczywaj w spokoju Aniu!" - czytamy w opublikowanym wpisie. 

Więcej informacji z kraju i ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Policjanci z Tarnowa Podgórnego wyjaśniają sprawę znalezienia martwych węży.Osiem sześciometrowych węży w lesie pod Poznaniem. Zostały uduszone

Anna Czerwińska nie żyje. Kim była?

Anna Czerwińska urodziła się 10 lipca 1949 roku w Warszawie. Choć z zawodu była farmaceutką, porzuciła profesję, by w pełni oddać się swojej pasji do gór. Jej zainteresowanie wspinaczką pojawiło się w 1969 roku. Początkowo zdobywała szczyty Tatr, a następnie ruszyła podbijać Alpy i Himalaje. 

Anna Czerwińska zdobyła sześć ośmiotysięczników i Koronę Ziemi. Uczestniczyła w wyprawach wspinaczkowych, między innymi z Wandą Rutkiewicz i Krystyną Palmowską. W 2000 roku, jako druga Polka, po Wandzie Rutkiewicz, stanęła na szczycie Mount Everestu i tym samym zdobyła Koronę Ziemi (jako pierwsza Polka w historii). Zdobyła m.in. góry Lhotse, Czo Oju, Gaszerbrum II, Makalu. Na Lhotse i Makalu weszła jako pierwsza Polka w historii.

Biuro Rzeczy ZnalezionychKatowice. 60 tys. w Biurze Rzeczy Znalezionych. Nikt się nie zgłosił

W 2003 roku została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi za popularyzowanie sportu wspinaczkowego i zasługi dla polskiego taternictwa i alpinizmu, odznaczenie wręczył jej wówczas prezydent Aleksander Kwaśniewski. Była honorową członkinią Polskiego Związku Alpinizmu.  Anna Czerwińska miała 73 lata.

Więcej o: