CNN zaliczyło poważną wpadkę. Na infografice przedstawiającej państwa, które wyślą Ukrainie swoje czołgi, biało-czerwoną flagę Polski zamieniono na flagę czerwono-białą.
Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.
Według oficjalnych informacji Polska 24 stycznia wystąpiła do Niemiec z wnioskiem o zezwolenie na przekazanie czołgów Ukraińcom. Zgoda producenta, którym są Niemcy, jest - według prawa międzynarodowego - niezbędna w przypadku przekazania broni. Dzień później, 25 stycznia, Niemcy nie tylko wyraziły zgodę, ale same, po miesiącach nacisków, odpowiedziały na prośby Kijowa o czołgi Leopard 2.
Niemcy zdecydowały się dostarczyć Ukrainie 14 Leopardów 2A6 pochodzących z zapasów Bundeswehry. Tę samą ilość wozów bojowych ma wysłać Polska. Kolejne 4 sztuki ma dostarczyć Kanada. Dane te opublikowała na swojej infografice telewizja CNN. Popełniła jednak rażący błąd.
Infografika odpowiada na postawione przez amerykańskich dziennikarzy pytanie: "Czołgi dla Ukrainy. Kto, co obiecał". W dalszej części wprowadzającej do omawianej grafiki możemy przeczytać: "Kilka krajów zaoferowało wysłanie czołgów Ukrainie. Nie wszystkie potwierdziły, ile sztuk planują przekazać. Oto co wiemy".
W udostępnionej tabelce widnieją flagi m.in. Niemiec, Kanady i... Polski? Zdaniem grafików tak, choć flaga przedstawia zupełnie inny kraj. Amerykanie odwrócili kolejność kolorów i zamiast symbolu narodowego Polski, na infografice znajduje się flaga czerwono-biała. Takie ułożenie kolorów ma Indonezja oraz Monako. Flagi tych państw mają identyczne barwy, jednak różne odcienie i formaty - Monako 4:5, Indonezja zaś 2:3.
Sytuację skomentował na Twitterze białoruski, niezależny od reżimu Aleksandra Łukaszenki, portal Nexta. "Hej, CNN, dobrze się czujesz? Przypominamy tylko, jak wygląda flaga Polski" - skomentowali we wpisie, który wyświetliło ponad 858 tys. użytkowników. Infografika nie została poprawiona w pierwotnie opublikowanym przez CNN artykule, jednak po interwencji portalu Nexta, kolejne teksty dotyczące militarnej pomocy Ukrainie zawierały wspomnianą infografikę z poprawną flagą.