Pogoda na luty. Powrót zimy? Możliwe nawet -24 stopnie. Co z opadami?

W połowie lutego temperatura w Polsce może się znacznie obniżyć - wynika z prognozy IMGW. Podczas gdy jeden z modeli wskazuje nawet -24 stopnie, inny prezentuje łagodniejsze wartości. Przedstawiamy wstępną prognozę pogody na luty.

Pogoda w bieżącym tygodniu będzie dynamiczna, a to za sprawą niżów przemieszczających się nad północną Europą oraz związanych z nimi frontów atmosferycznych. Możemy spodziewać się silnego i porywistego wiatru oraz intensywnych opadów - prognozuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW).

Pogoda. Śnieżny początek lutego. Potem nieco mniej opadów

Modele Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody (ECMWF) wskazują, że w pierwszym tygodniu lutego będzie sporo opadów - przeważnie deszczu ze śniegiem i śniegu. Mogą zatem wystąpić niebezpieczne zjawiska jak śnieżyce czy gołoledź spowodowana przez marznący deszcz. Suma opadów w północnej Polsce wyniesie około 15-19 mm, w centrum 18-22 mm, a na południu 21-24 mm. Najintensywniejsze opady przewidywane są w górach - do 40 mm.
W kolejnych tygodniach lutego opady powinny osłabnąć. Przewidywana tygodniowa suma dla naszego kraju wynosi od 5 do 14 mm.

Więcej wiadomości z Polski i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Do Polski idzie ochłodzenie. Jeden model straszy, inny uspokaja

Z prognozy IMGW wynika, że od najbliższego weekendu zrobi się sporo chłodniej. Temperatura na zachodzie kraju będzie wynosić w ciągu doby od 2 do -5 stopni, a na wschodzie od -3 do -9/-13 stopni. Najchłodniej ma być około środy i czwartku (8-9 lutego), kiedy - zgodnie z modelem WRF-GFS - na Podkarpaciu mróz może sięgnąć nawet -24 stopni.

Jednocześnie model ECMWF pokazuje, że temperatura w tym regionie we wskazanych dniach wcale nie będzie aż tak niska i nie powinna spaść poniżej -5 stopni.

Zobacz wideo Wał fenowy, niezwykłe zjawisko nad Tatrami
Więcej o: