Wróci zima i siarczysty mróz? Minimalna temperatura w lutym może wynieść -24 stopnie

Długoterminowe prognozy pogody wskazują, że w najbliższych tygodniach możemy mieć do czynienia z siarczystym mrozem. W południowo-wschodniej części Polski minimalna temperatura może wynieść -24 stopnie Celsjusza.

Jak widzimy w zestawieniu serwisu informacyjnego Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW, średnia temperatura minimalna w pierwszym tygodniu lutego będzie wynosiła w zależności od regionu od - 4 do 2 stopni Celsjusza. Podobny zakres średniej temperatury minimalnej prognozowany jest na następne tygodnie. 

Zobacz wideo Ukradł markowe perfumy. Policja prosi o pomoc w zidentyfikowaniu mężczyzny

Pogoda. Minimalna temperatura może wynieść nawet - 24 stopnie

W weekend Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW opublikowało prognozy temperatury maksymalnej i minimalnej na 14 dni. Według modelu WRF-GFS temperatura znacznie poniżej zera może wystąpić na wschodzie kraju już w tym tygodniu. Mapy pokazują, że w sobotę minimalna temperatura w województwie lubelskim może wynieść -13 st. C. Jeszcze zimniej ma być w drugim tygodniu lutego. W środę i czwartek (8-9 lutego) minimalna temperatura w południowo-wschodniej części kraju może wynieść nawet -24 st. C.   

Prognoza ostrzeżeń. Zamiecie na południu

Z prognozy ostrzeżeń meteorologicznych IMGW wynika, że w ciągu najbliższych dni mieszkańcy północnych i południowych województw powinni spodziewać się silnego wiatru oraz intensywnych opadów. We wtorek ostrzeżenia przed wiatrem obejmą północne rejony województw pomorskiego, zachodniopomorskiego i warmińsko-mazurskiego, a także południowe części województw śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego.

W środę zaś przewidywane są intensywne opady śniegu w województwie pomorskim oraz zamiecie śnieżne na południu kraju. Intensywne opady i porywisty wiatr w kolejnych dniach mogą wystąpić także w województwach dolnośląskim i opolskim. 

Mapa porywów wiatru i opadów - poniedziałek 30 styczniaWichura nad Polską i alerty IMGW. "Ciśnienie runie" [MAPA]

Więcej o: