Rozłam w Ordo Iuris. Co z Karoliną Pawłowską i Tymoteuszem Zychem rok po skandalu?

Karolina Pawłowska i Tomasz Zych odeszli z ultrakonserwatywnej fundacji Ordo Iuris w styczniu 2022 roku w atmosferze skandalu. Czym zajmują się teraz? Jak wygląda sytuacja samej Ordo Iuris?

Pod koniec stycznia ubiegłego roku media obiegła informacja o odejściu kilkunastu pracowników z ultrakonserwatywnej, katolickiej fundacji Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris, znanej między innymi z projektów dotyczących zakazu aborcji czy utrudnienia procedury rozwodowej. Wcześniej na stronie Salon24.pl opublikowany został tekst Marcina Dobskiego, który napisał, że we wrześniu 2021 roku doszło do bójki między osobami związanymi z fundacją: mężem Karoliny Pawłowskiej i Tymoteuszem Zychem. Według anonimowych świadków Pawłowski zarzucił Zychowi, że ten ma romans z jego żoną. 

Zobacz wideo Jacek Ozdoba: Nie podoba mi się atmosfera wokół tego projektu

Rozłam w Ordo Iuris. Co z Karoliną Pawłowską i Tymoteuszem Zychem rok po skandalu?

Po odejściu z Ordo Iuris Pawłowska i Zych związali się z organizacją Logos Europa. "Do niedawna pełniłem funkcję wiceprezesa Instytutu Ordo Iuris. Wraz ze mną z pracy w tej organizacji zrezygnowało kilkanaście innych osób, które miały zupełnie inną od obecnego kierownictwa wizję przyszłości organizacji" - pisał Zych w liście do redakcji portalu dziennik.pl rok temu. W rozmowie z "Wyborczą" podkreślał natomiast "różne wizje z prezesem Jerzym Kwaśniewskim", które miały stać za powodem jego odejścia. 

"Logos tworzą ludzie z różnych środowisk i różnych części świata. Łączy nas jedno - przekonanie, że debata wokół najważniejszych spraw powinna być oparta na rozumie. Nie chcemy więcej klisz i frazesów, prostych i nierzetelnych odpowiedzi na trudne pytania oraz kanonów poprawności" - pisze o sobie organizacja, podkreślając, że "chce działać na rzecz dobrej debaty publicznej". 

Więcej aktualnych wiadomości z kraju znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Karolina PawłowskaKarolina Pawłowska o odejściu z Ordo Iuris. "Nie czuję się hipokrytką"

Czym zajmuje się nowa organizacja byłych członków Ordo Iuris?

Tymoteusz Zych jest koordynatorem projektu, a także ekspertem panelu "polityka wobec NGO, społeczeństwo obywatelskie". "Specjalista w zakresie prawa fundacji i stowarzyszeń, od lat osobiście zaangażowany w prace organizacji społeczeństwa obywatelskiego" - czytamy w jego opisie na stronie. Karolina Pawłowska pełni natomiast rolę koordynatorki ds. międzynarodowych. "Wieloletnia dyrektor Centrum Prawa Międzynarodowego Instytutu Ordo Iuris, współtwórczyni zrealizowanej z ogromnym sukcesem strategii rozwoju międzynarodowego Instytutu Ordo Iuris i Collegium Intermarium" - pisze o sobie.

Czym zajmuje się Logos Europa? Na stronie internetowej organizacji znajdują się cztery raporty: "Stan prawodawstwa w zakresie pieczy naprzemiennej na przykładzie wybranych krajów europejskich", "Raport - Projekt Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych na tle porównawczym", "'Smart cities' w Europie - czy faktycznie ta wizja poprawia jakość życia w miastach" oraz "Raport o stanie państwa. Polska w dobie wielkich transformacji". 

Wiceszef Ordo Iuris Tymoteusz ZychOrdo Iuris i "rozwodowy skandal". Zych: To jest godne ubolewania

Skandal w Ordo Iuris. Fundacja radzi przedsiębiorcom i zmaga się z problemami finansowymi

Ordo Iuris przygotowało natomiast w ostatnim czasie poradnik skierowany do pracowników, przedsiębiorców, przedstawicieli zawodów medycznych i nauczycieli o tytule "Wolność słowa, sumienia i wyznania w miejscu pracy", w którym pisze między innymi, że "hotel może odmówić wynajmowania pokoi z łóżkami dwuosobowymi dla par, które nie są małżeństwami".

Zdaniem OKO.press, wpływy fundacji w strukturach rządu PiS maleją. "Podział w organizacji - odejście wiceprezesa Tymoteusza Zycha i Karoliny Pawłowskiej jeszcze jesienią 2021 roku - zwiastowały początek kłopotów" - pisze portal i dodaje, że w lipcu 2022 roku fundacja poinformowała także o problemach finansowych. "Pojawiły się już w pierwszym kwartale roku, zaraz po wybuchu wojny w Ukrainie. I to mimo przychodów w 2021 roku na poziomie 7,94 miliona złotych (w tym 7,88 miliona zł - z darowizn krajowych i zagranicznych, dane wg sprawozdania OI)" - czytamy. 

Więcej o: