Wojna w Ukrainie. "WSJ": W polskim zakładzie trwa naprawa ukraińskiego sprzętu

W polskiej fabryce naprawiany jest ukraiński sprzęt wykorzystywany na froncie - podaje amerykański dziennik "Wall Street Journal". Obecnie zakład zajmuje się renowacją polskich armatohaubic AHS Krab, jednak w przyszłości - zdaniem gazety - dołączyć do nich ma także sprzęt zagranicznej produkcji.

W nieujawnionym miejscu w Polsce ma trwać naprawa ukraińskiego sprzętu. "W rozległym kompleksie fabrycznym otoczonym opuszczonymi budynkami, setki techników pracują przez całą dobę" - ujawnia "Wall Street Journal" w tekście opublikowanym 28 stycznia.

Zobacz wideo Zalewski: Rozumiałem Niemcy na samym początku wojny, dziś nie rozumiem, czemu tak się zachowują

Wojna w Ukrainie. "WSJ": W polskim zakładzie trwa naprawa ukraińskiego sprzętu

Pracownicy hali produkcyjnej są w stałym kontakcie z Ukraińcami na froncie, doradzając im w sprawie naprawy sprzętu. Jak opisuje dziennik, warsztat, czy też fabryka jest wielkości boiska piłkarskiego. Znajdują się tam trzy samobieżne armatohaubice AHS Krab. "Powietrze gęste od zapachu metalowego pyłu i smaru samochodowego. Dwa kraby, które wyglądają jak czołgi, ale są samobieżnymi działami haubic 155 mm, nie mają części gąsienic, są podziurawione kulami i mają powykrzywiane metalowe części" - opisuje amerykańska gazeta.

Więcej aktualnych wiadomości dotyczących wojny w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Polska broń pomaga walczącym ukraińskim żołnierzomW Bachmucie walczą polskie Kraby. Osłaniają ukraińskie wojska [WIDEO]

Polacy naprawiają sprzęt Ukraińców? "WSJ": Już niedługo do zakładu mogą trafić także maszyny zagranicznej produkcji

Naprawa każdej z maszyn może potrwać do dwóch miesięcy. Zanim sprzęt zostanie wypuszczony z zakładu, musi przejść przez kilka etapów kontroli bezpieczeństwa. Dziennik podkreśla także, że ze względów bezpieczeństwa każdy z około 400 pracowników montażu i produkcji, a także każda odwiedzająca zakład osoba, musi być obywatelem Polski. "Proces selekcji nowych pracowników, niezależnie od rangi, może potrwać kilka miesięcy" - czytamy. 

Według przedstawicieli polskiego rządu już niedługo w zakładzie może być naprawiany także wykorzystywany przez Ukraińców zagraniczny sprzęt. Na razie brak jednak jakichkolwiek szczegółów na ten temat.

Podarowana przez Polskę armatohaubica Krab na ukraińskim froncieUkraina. Żołnierze chwalą polskie Kraby. "To najszybsze stworzenia"

Więcej o: