Ponad 130 milionów złotych na liczniku WOŚP! "Gramy dla małych i dużych"

O godzinie 20:20 na koncie WOŚP pękła już magiczna kwota ponad stu milionów złotych! Trwa 31. wielki finał pod hasłem: "Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich - małych i dużych!".

Po godzinie 22 na koncie WOŚP wybiła kwota ponad 130 milionów złotych. Już teraz kwota, która została zebrana, zabezpiecza cele wyznaczone na 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy!

- Już w tym momencie ofiarność wolontariuszy i tych, którzy wrzucają do puszek, sprawiają, że wysiłek, który w to włożyliśmy jest wart - mówił Jurek Owsiak, podsumowując po godzinie 21. niedzielny finał. 

Ponad 130 mln na koncie WOŚPPonad 130 mln na koncie WOŚP WOŚP

Lider WOŚP przypomniał, że wciąż trwają licytacje. Wśród najdroższych jest rakieta Igi Świątek. W tegorocznym finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy bierze udział ponad 120 tys. wolontariuszy. Organizatorzy przygotowali ponad tysiąc wydarzeń i tysiące wyjątkowych aukcji.

Fundacja Jerzego Owsiaka chce zaopatrzyć szpitale w sprzęt niezbędny do przyspieszenia diagnostyki zakażeń. W oficjalnym komunikacie organizatorzy przybliżają, czym jest sepsa, jak wygląda jej przebieg oraz dlaczego tak bardzo ważna jest wczesna diagnostyka.

O 20 nad Polską rozbłysło "Światełko do nieba'' 

"Światełko do nieba" rozbłysło o godzinie 20. w całej Polsce. W większości miast były to świetlne pokazy, bez fajerwerków.

"Tegoroczne Światełko do Nieba było zadedykowane także naszym przyjaciołom z Ukrainy. Dziękuję wszystkim warszawiankom i warszawiakom za Wasze wielkie serca" - napisał na Twitterze prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. 

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Młynarska: Kiedy widzę inkubator ze znaczkiem WOŚP i matkę, która płacze, to nie ma znaczenia, z jakiego jest ugrupowania

WHO: W skali globalnej sepsa jest przyczyną 20 procent wszystkich zgonów

Sepsa to zespół objawów wywołanych przez niekontrolowaną, gwałtowną reakcję organizmu na zakażenie. W ciągu kilku godzin może ona doprowadzić do niewydolności wielonarządowej, wstrząsu i śmierci. Z badań wynika, że w skali globalnej sepsa jest przyczyną 20 procent wszystkich zgonów. W 2017 roku - według Światowej Organizacji Zdrowia - z powodu sepsy zmarło 11 milionów osób. Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że liczba zachorowań w Polsce wynosi około 20 tysięcy rocznie, a współczynnik umieralności jest wyższy niż w przypadku nowotworów układu oddechowego czy zawału serca.

Dla przeżycia chorego, u którego wystąpiła sepsa, kluczowe jest jak najszybsze rozpoznanie i włączenie właściwego leczenia - optymalnie w ciągu pierwszej godziny. Dlatego WOŚP chce wyposażyć szpitale w urządzenia pozwalające na przyspieszenie diagnostyki zakażeń. Fundacja informuje, że ze środków zebranych w tym roku planuje kupić między innymi urządzenia do identyfikacji mikroorganizmów metodą spektrometrii masowej czy analizatory do diagnostyki molekularnej.

W zeszłym roku Fundacja WOŚP zebrała podczas finałowej zbiórki ponad 224 miliony 376 tysięcy złotych. Celem zbiórki było zapewnienie najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci.

Zagraj z nami! Razem pokonamy sepsę - dorzuć się do naszej skarbonki WOŚP!

Więcej o: