Wystartował 31. finał WOŚP. Razem walczymy z sepsą. Owsiak: Chcemy wygrać i na pewno wygramy

- Chcemy wygrać z sepsą i na pewno wygramy. Chcemy pokazać, że my, Polacy, jesteśmy pełni energii i empatii - podkreśla Jurek Owsiak, rozpoczynając 31. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Zobacz wideo Pierwszy finał WOŚP we wspomnieniach Agaty Młynarskiej

Wystartował 31. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na zakup sprzętu, który przyspieszy diagnostykę sepsy. - Dzisiaj ta diagnostyka trwa ok. 72 godzin. (...) Przy sprzęcie, który mamy zamiar kupić, być może uda się skrócić ją do doby lub nawet trzech, pięciu godzin - podkreśliła Katarzyna Dzierżanowska-Fangrat z Centrum Zdrowia Dziecka na antenie TVN24.

- Ten czas jest bardzo ważny. Im szybciej wiemy, co wywołało sepsę, tym szybciej możemy wdrożyć odpowiednie leczenie, a to poprawia szanse chorego na przeżycie - zaznaczyła. - W przypadku sepsy liczy się każda godzina. (...) Sepsa może wystąpić u każdego - dodała.

Wesprzyj walkę z sepsą, dorzuć się do naszej skarbonki!

"Sepsa jest taką wielką awarią w organizmie"

O tym, jakie spustoszenie w organizmie sieje sepsa mówiła na antenie TVN24 dr Katarzyna Fortecka-Piestrzeniewicz. - Sepsę może wywołać każdy patogen, który znajduje się w naszym otoczeniu - powiedziała.

- Sepsa jest taką wielką awarią w organizmie, która po kolei zaczyna nam destabilizować i psuć każdy układ: pokarmowy, sercowy, oddechowy, krzepnięcia, nerki. My musimy szybko zareagować, żeby zabezpieczyć wszystko tak, abyśmy mieli, jak najmniej powikłań i żeby nie doszło do najgorszego, czyli zgonu - dr Katarzyna Fortecka-Piestrzeniewicz - podkreśliła

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

#JedenDzieńDłużej to licytacje Gazeta.pl z okazji finału WOŚP

Już piąty raz wspieramy Wielką Orkiestrę i oddajemy szacunek tragicznie zmarłemu prezydentowi Gdańska. Paweł Adamowicz nie mógł dokończyć swojej zbiórki na rzecz WOŚP, więc my mu w tym pomagamy – do końca świata i jeden dzień dłużej. Nasze licytacje finiszują w poniedziałek 30 stycznia, dzień po finale WOŚP, a zebrane pieniądze w całości zasilą konto Orkiestry na rzecz wsparcia szpitali sprzętem do walki z sepsą.

Wszystkie licytacje:

Koncert 31. Finału WOŚP na placu Bankowym w Warszawie:

13:40 - Żurkowski

14:10 - Hańba!

14:40 - Gutek

15:10 - Kirszenbaum

15:40 - Kashell

16:10 - DAGADANA

16:40 - Pull The Wire

17:15 - Transgresja

17:50 - Spięty

18:25 - WaluśKraksaKryzys

19:00 - Blenders

19:35 - Sztywny Pal Azji

20:00 - Światełko do Nieba

20:10 - Mrozu

20:40 - Dirty Shirt 

21:10 - Dziwna Wiosna

21:40 - LemON

Koncerty będą się również odbywały w studio telewizyjnym 31. Finału WOŚP na placu Defilad w Warszawie. Oprócz wyżej wymienionych zespołów zagrają  tam również Orkiestra Nadarzyn, Kiernozianie oraz Voo Voo. Każdy może odwiedzić finałowe studio telewizyjne, jednak wewnątrz może być obecna określona liczba osób, więc należy przygotować się na oczekiwanie na wejście do środka w kolejce. 

Więcej o: