Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) jest jedną z form oszczędzania na przyszłość. "Można je założyć bez względu na to, czy posiada się już IKE i czy jest się uczestnikiem pracowniczego programu emerytalnego" - czytamy na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Osoby, które w 2022 r. opłacały składki, mają prawo do ulgi podatkowej.
Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.
Ulga przysługuje tym, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych (skala podatkowa), w formie podatku liniowego, bądź ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. "Osoba składająca zeznanie roczne może odliczyć wyłącznie sumę składek wpłaconych w danym roku. Z preferencyjnych zasad naliczania podatku mogą skorzystać zarówno posiadacze IKZE, którzy rozliczają się samodzielnie, jak i wspólnie z małżonkiem lub jako rodzic samotnie wychowujący dziecko" - podaje portal Pitax.
Wysokość wpłat na IKZE określa art. 13a ust. 1-4 ustawy o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego. Zgodnie przepisami wpłaty nie mogą przekroczyć ustalonego limitu. W zeznaniu podatkowym za 2022 wynosi on 7 106,40 zł, a dla osób, które prowadzą pozarolniczą działalność - 10 659,60 zł.
To, ile wyniesie ulga, zależy od tego, ile dana osoba wpłaciła na IKZE i jaką stawką opodatkowane są jej dochody. Przy maksymalnej wpłacie (7106,40 zł) może otrzymać:
W przypadku osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, które wpłaciły maksymalną kwotę (10 659,60 zł), ulga wyniesie: