Piotr Müller starł się z dziennikarką TVN. Po pytaniu o niższe ceny biletów polecił "się nie stresować"

Piotr Müller podczas konferencji prasowej wdał się w dyskusję z dziennikarką TVN24 Agatą Adamek. Był przez nią dopytywany o podwyżki cen biletów kolejowych. Kobieta domagała się konkretów, z kolei rzecznik rządu zalecił jej, "aby się nie stresowała". - Gdyby państwa redakcja chciała rzetelnie sprawdzić te informacje, to znalazłaby je, ale zapewne nie chce - stwierdził.

"W związku z rosnącymi cenami energii elektrycznej, najwyższym od wielu lat poziomem inflacji oraz rosnącymi stopami procentowymi, dostosowujemy ceny biletów do aktualnej sytuacji rynkowej" - poinformowała wraz z nowym rokiem spółka PKP Intercity. Podwyżki obowiązują od 11 stycznia i zdominowały środową konferencję prasową (25 stycznia) rzecznika rządu premiera Mateusza Morawieckiego Piotra Müllera, na której doszło do starcia z dziennikarką TVN24.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo O co chodzi w "kontrakcjach przeciwko smartfonom"? Rzecznik rządu wyjaśnia słowa Kaczyńskiego

Wymiana zdań na konferencji. Müller polecił dziennikarce "się nie stresować" 

Rzecznik rządu pytany, dlaczego VAT na bilety PKP SA wynosi 8 proc., stwierdził, że "jest określony limit zerowych stawek VAT, które może wprowadzić każdy kraj UE". Jak dodał, jeżeli ten limit zostaje przekroczony, to trzeba zrezygnować z innych zerowych stawek VAT-owskich. - To jest zawsze dylemat, w którym obszarze państwo UE chce zerować stawki VAT-owskie. Dlatego np. zdecydowaliśmy się na zerowy VAT na żywność, bo on jest kluczowy dla nas, a nie na inne rozwiązania - powiedział Müller.

Reporterka polityczna TVN24 Agata Adamek przytoczyła wypowiedź ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka. - Gdyby nie dotacje rządowe, podwyżka cen biletów PKP Intercity wyniosłaby 50 proc. a nie 12 proc. - mówił polityk 12 stycznia w Sejmie. - Czy nie ma dwugłosu między premierem a ministrem? Dlaczego nie decydujecie się na obniżkę VAT do 0 proc.? - pytała dziennikarka.

- Minister Adamczyk mówi prawdę. Gdyby nie pomoc rządu związana z wielomilionowym wsparciem, to faktycznie ceny biletów poszybowałyby jeszcze w górę, ale to nie wyklucza podejmowania kolejnych działań. Jedno nie wyklucza drugiego - odpowiedział Müller. Nieustępliwa Agata Adamek dopytywała, jakie konkretne działania w tej sprawie podjął rząd. - Gdyby państwa redakcja chciała rzetelnie sprawdzić te informacje, to znalazłaby je, ale zapewne nie chce - odparł rzecznik. - Nie rozmawiajmy o mojej rzetelności, bo to nie jest najważniejszy temat. Ja pytam, kiedy będą niższe ceny i dlaczego VAT jest na poziomie 8, a nie 0 proc. Szkoda czasu na takie wycieczki, naprawdę - skwitowała dziennikarka.

Piotr Müller na koniec polecił kobiecie "się nie stresować". - Jeżeli pani chce przygotować rzetelny materiał, to zauważyłaby pani, że kilkaset milionów zostało z rządu skierowane na tę pomoc i nie zadawałaby pani pytania, że minister Adamczyk twierdzi to, co twierdzi - powiedział. 

Kaja Godek podczas modlitwy różańcowej fundacji Życie i Rodzina w intencji zakazu aborcji ze względu na ciężkie wady płodu .Projekt Kai Godek bez poparcia rządu. Zdecydowane słowa Piotra Müllera

"Nie pamiętam tak dużej podwyżki cen biletów". Morawiecki obiecuje, Lewica działa

Ceny bazowe biletów jednorazowych w pociągach Pendolino wzrosną średnio o 17,8 proc., w pociągach EIC o 17,4 proc., a w pociągach TLK/IC średnio o 11,8 proc. - Nie pamiętam tak dużej podwyżki w ostatnich 10 latach. To kompletnie niezrozumiałe, zwłaszcza że jako społeczeństwo wydajemy miliardy złotych na dotacje i inwestycje w PKP PLK. Tego nie da się obronić - mówił portalowi money.pl Piotr Rachwalski, były prezes Kolei Dolnośląskich oraz założyciel Instytutu Rozwoju i Promocji Kolei.

Premier Mateusz Morawiecki we wtorek (24 stycznia) zapowiedział, że w sprawie cen biletów w najbliższych dniach będzie rozmawiał z kierownictwem Ministerstwa Infrastruktury. - Na pewno na tym poziomie, na jakim dzisiaj ceny są one nie pozostaną - zapewnił szef rządu.

Z kolei przedstawiciele Lewicy zarzucili władzy, że ta nie podjęła działań, które zapobiegłyby podwyżkom. Politycy chcą wprowadzenia zerowego VAT-u na bilety kolejowe. - To jest rozwiązanie, które jest możliwe do wprowadzenia w myśl unijnych przepisów. Nie potrzebujemy na to żadnej zgody. To rozwiązanie, które z początkiem tego roku wprowadziła Finlandia - mówiła podczas konferencji w Sejmie posłanka Paulina Matysiak.

Robert BiedrońBiedroń: "Spowiedź dla dzieci powinna być zakazana". Księża oburzeni

Więcej o: