Ordo Iuris wydało poradnik. Są wskazówki m.in. dla hoteli. Można odmówić wynajmu pokoju parze bez ślubu

Ultrakonserwatywna organizacja Ordo Iuris przygotowała poradnik, w którym wskazuje, w których sytuacjach można powołać się na wolność sumienia i wolność wyznania. W poradniku znalazły się też wskazówki dla przedsiębiorców, np. restauratorów i hotelarzy.

Poradnik "Wolność słowa, sumienia i wyznania w miejscu pracy" przygotowali założyciel Ordo Iuris adw. Jerzy Kwaśniewski i adw. Magdalena Majkowska. Poradnik skierowany jest do pracowników, przedsiębiorców, przedstawicieli zawodów medycznych oraz nauczycieli akademickich.

"Do najbardziej znanych przypadków naruszania podstawowych wolności w miejscu pracy należy sprawa Janusza Komendy. Mężczyzna został zwolniony z sieci IKEA, po tym, jak na firmowym forum zamieścił dwa cytaty z Biblii. Jego wpis był reakcją na promowanie przez pracodawcę postulatów ruchu LGBT. Po długiej batalii procesowej sąd nakazał przywrócenie mężczyzny do pracy. Janusza Komendę reprezentował Instytut Ordo Iuris" - przekazała fundacja w komunikacie na swojej stronie internetowej [pisownia poprawiona - red.].

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Dodano, że "obecnie zagrożone bywa również prawo do sprzeciwu sumienia przedsiębiorców. Przykładem jest sprawa Adama Jacka - reprezentowanego przez Ordo Iuris drukarza z Łodzi, który odmówił wydruku materiałów promujących organizację LGBT".

Zobacz wideo Spięcie Suskiego i aktywistki. "Gdyby każdy obywatel przychodził, żeby gadać głup..."

Poradnik Ordo Iuris. Fundacja daje wskazówki przedsiębiorcom

W poradniku stwierdzono m.in., że "pracodawca nie może przymuszać pracowników do wzięcia udziału w wydarzeniach wpisujących się w konkretny światopogląd, zwłaszcza w wydarzeniach sprzecznych z wartościami wyznawanymi przez pracownika, np. w tzw. marszu równości, 'Miesiącu Dumy', 'Tęczowym Piątku', 'Czarnym Piątku'".

Napisano również, że "przedsiębiorca ma prawnie zagwarantowaną możliwość sprzeciwu sumienia w sytuacji, gdyby wykonanie usługi było sprzeczne z wyznawanymi przez niego wartościami, co może wprost zakomunikować potencjalnemu usługobiorcy".

W poradniku opisano także przykłady takich sytuacji. Według autorów np. "cukiernia może odmówić wykonania tortu ślubnego dla pary jednopłciowej, jeśli z uwagi na wyznawane wartości sprzeciwia się nadaniu przywilejów małżeńskich jednopłciowym konkubinatom".

W poradniku czytamy też m.in., że "księgarnia może odmówić dystrybucji książki zawierającej treści, których nie chce promować", "restaurator udostępniający sale ślubne może odmówić najmu lokalu dla pary jednopłciowej chcącej zorganizować w nim swoje wesele" a "hotel może odmówić wynajmowania pokoi z łóżkami dwuosobowymi dla par, które nie są małżeństwami".

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: