Podlasie. Mieszkańcy skarżyli się na bezpańskie psy. Okazało się, że to były byki

Mieszkańcy gminy Krynki (woj. podlaskie) skarżyli się na bezpańskie psy, które zagrażały ich bezpieczeństwu. Okazało się, że to nie psy, a znacznie większe zwierzęta - byki.

Mieszkańcy gminy Krynki (woj. podlaskie) o wałęsających się psach poinformowali policję za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Funkcjonariusze sprawdzili zgłoszenie. Okazało się jednak, że problem nie dotyczył psów, a byków, które chodziły bez nadzoru po okolicznych wsiach.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Szadkowska: Nie ma miejsca na hodowlę klatkową w Unii Europejskiej

Podlasie. Właściciel zwierząt został ukarany grzywną

Po interwencji właściciel bydła zabezpieczył zwierzęta. "Sąd w trybie nakazowym ukarał mężczyznę grzywną w wysokości 5000 złotych" - czytamy w komunikacie Komendy Powiatowej Policji w Sokółkach. "Teraz mieszkańcy są już bezpieczni" - przekazali mundurowi.

Mieszkańcy informowali o wałęsających się psach, bo nie mogli użyć innej kategorii. Krajowa Mapa Zagrożeń nie ma opcji oznaczenia zwierząt gospodarskich. W wysłanym zgłoszeniu nie pojawiły się także zdjęcia.

Krajowa Mapa Zagrożeń. Podsumowanie ubiegłego roku

Krajowa Mapa Zagrożeń to narzędzie, które ułatwia zarządzanie bezpieczeństwem publicznym. Mieszkańcy powiatu sokólskiego w 2022 roku skorzystali z niej blisko 1600 razy. "Mundurowi potwierdzili 956 sygnałów zgłoszonych przez internautów, z czego 955 zagrożeń zostało wyeliminowanych" - czytamy w raporcie.

"Najliczniejsza grupa zgłoszeń dotyczyła spożywania alkoholu w miejscach publicznych (636), zagrożenia związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym, między innymi przekraczania dozwolonej prędkości (264) oraz nieprawidłowego parkowania (125). Kolejna grupa zgłoszeń dotyczyła wałęsających się bezpańskich psów (128) i dzikich wysypisk śmieci (92)" - podsumowują policjanci.

Policjanci zachęcają do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń. Jednocześnie zaznaczają, że w przypadku potrzeby pilnej interwencji narzędzie nie zastępuje numeru alarmowego 112.

Więcej o: