Nowy Sącz. Radni uchylili Samorządową Kartę Praw Rodzin. Miasto bało się utraty środków z UE

Rada miejska w Nowym Sączu uchyliła Samorządową Kartę Praw Rodzin. Wniosek w tej sprawie złożył prezydent miasta w obawie przed możliwym pomijaniem Nowego Sącza przy przyznawaniu środków unijnych.

Jak relacjonował portal sadeczanin.info, do porządku wtorkowych obrad rady prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel wprowadził projekt ws. uchylenia Samorządowej Karty Praw Rodzin. Część radnych nagły wniosek nazwała "wrzutką". 

Zobacz wideo Kotecki: Nie oczekujmy zbyt gwałtownego ożywienia w gospodarce

Nowy Sącz. Radni uchylili Samorządową Kartę Praw Rodzin

Decyzję w tej sprawie uzasadniał wiceprezydent Artur Bochenek. - Jesteśmy jednym z ostatnich podmiotów samorządowych, które wycofują się z tej uchwały - mówił. - Idziemy trochę w ślad Sejmiku Województwa Małopolskiego, który już wiele miesięcy temu podjął decyzję, aby wycofać tę uchwałę. Wynika to z tego, że polityki horyzontalne Unii Europejskiej przewidują, że nie ma możliwości pozyskiwania środków unijnych, jakichkolwiek, jeśli są jakiekolwiek przejawy dyskryminowania określone w prawodawstwie podmiotu samorządowego. I takich przejawów dopatrzono się właśnie w tej uchwale - dodawał. 

-  Dziwię się wnioskodawcy, że przedkłada ten projekt uchwały. Samorządowa Karta Praw Rodzin w żaden stopniu nikogo nie dyskryminuje - mówił podczas obrad radny Wojciech Piech (cytaty za sadeczanin.info).

Radny Leszek Zegzda stwierdził, że "prezydent wnioskuje o wycofaniu się z tej uchwały z powodów praktycznych". Rozmawiałem z ludźmi, którzy byli przez wiele lat specjalistami, jeśli chodzi o fundusze europejskie. Mówią jednoznacznie. Musicie się z tej uchwały wycofać, aby mieć szansę na pozyskiwanie takich funduszy. Ta uchwała ma charakter ideologiczny. W tym przypadku jest sprzeczna z kartą kościoła - mówił.

Katastrofa w Browarach (zdj. ilustracyjne)Jak doszło do katastrofy śmigłowca w Browarach? Nieoficjalne ustalenia

Ostatecznie za uchyleniem Samorządowej Karty Praw Rodzin opowiedziało się 13 radnych, 9 było przeciwko.  

Nowy Sącz, podobnie jak wiele innych gmin w Małopolsce, przyjął Samorządową Kartę Praw Rodzin w 2019 roku. Chodzi o dokument opracowany przez organizację Ordo Iuris. Jej celem ma być "ochrona rodziny", w treści zawarte są konkretne wytyczne dla rodziców, samorządowców czy dyrektorów szkół. 

Więcej o: