O ułaskawieniu mężczyzny skazanego za przestępstwo narkotykowe pisaliśmy we wtorek. "Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej postanowieniem z dnia 7 grudnia 2022 r. zastosował prawo łaski wobec jednej osoby" - informowała Kancelaria Prezydenta.
Osoba ta została skazana za posiadanie znacznych ilości nowych substancji psychoaktywnych oraz udzielanie ich innym osobom w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. W komunikacie poinformowano, że o prawo łaski wystąpił prokurator generalny, a pozytywną opinię wyraził sąd.
"Fakt" zapytał Prokuraturę Krajową, dlaczego Zbigniew Ziobro złożył wniosek ws. ułaskawienia. Prokurator Łukasz Łapczyński, rzecznik PK, podkreślił, że najpierw wniosek skazanego pozytywnie zaopiniował Sąd Okręgowy.
- W pisemnym uzasadnieniu decyzji sąd podkreślił, że skazany znalazł się w trudnej sytuacji osobistej, gdyż stał się jedynym żywicielem i opiekunem dla swoich małoletnich dzieci w wieku czterech i dwóch lat. Sąd podkreślił, iż skazany, pomimo znacznego zakresu obowiązków opiekuńczo-wychowawczych na nim ciążących, wywiązuje się z nich więcej niż w stopniu prawidłowym, łącząc pracę zawodową z opieką nad dziećmi, z których jedno wymaga stałej opieki neurologa. Z opinii kuratora sądowego wynikało ponadto, że skazany zerwał z dotychczasowym trybem życia i w pełni prawidłowo wywiązuje się z funkcji jedynego żywiciela i opiekuna dzieci - przekazał "Faktowi" rzecznik prokuratury krajowej.
Prokurator generalny, jak wyjaśnił rzecznik, podzielił argumenty sądu. - Biorąc pod uwagę sytuację życiową skazanego oraz jego zachowanie po wyroku skazującym, interes jego małoletnich dzieci, jak też interes społeczny, wymaga, by te pozytywne zmiany w życiu skazanego utrwalić i dać mu możliwość zaopiekowania się dziećmi, których jest jedynym żywicielem i opiekunem. Wobec tego materiały przedstawione Prezydentowi RP zawierały pozytywne stanowisko w zakresie skorzystania z prawa łaski poprzez warunkowe zawieszenie orzeczonej wobec skazanego kary na okres 5 lat próby oraz oddanie go w tym czasie pod dozór kuratora, co pozwoli zweryfikować, czy skazany właściwie skorzystał z danej mu szansy - powiedział.
W uzasadnieniu na stronie Kancelarii Prezydenta podkreślono, że prezydent wziął pod uwagę "humanitarne" motywy ułaskawienia. Konkretnie wskazane zostały: "bardzo trudna sytuacja rodzinna, incydentalny charakter czynu i wyrażenie skruchy".
Prawo łaski polega na warunkowym zawieszeniu wykonania kary pozbawienia wolności na okres próby z ustanowieniem dozoru kuratora sądowego oraz zobowiązaniem do powstrzymania się od przebywania w środowisku osób o ujemnej opinii społecznej.