Morawiecki o Leopardach: Niemcy zwlekają, kluczą. "Trudne do zrozumienia"

Premier Mateusz Morawiecki wyraził nadzieję, że Niemcy szybko odpowiedzą na polski wniosek w sprawie przekazania Leopardów Ukrainie. - Niemcy zwlekają, kluczą. Działają w trudny do zrozumienia sposób - mówił szef rządu.

Wniosek polskiego rządu o zgodę na przekazanie Ukrainie czołgów Leopard dotarł do Berlina. Szef niemieckiego MON sugeruje rozpoczęcie szkolenia ukraińskich żołnierzy z obsługi tego sprzętu. Ale decyzję podejmie kanclerz.

Do sprawy odniósł się we wtorek premier Mateusz Morawiecki. - Mam nadzieję, że ta odpowiedź ze strony Niemiec przyjdzie szybko, bo Niemcy zwlekają, kluczą. Działają w trudny do zrozumienia sposób. Bardzo wyraźnie widzimy, że nie chcą w szerszej skali pomagać broniącej się Ukrainie. Co to oznacza? Strach? Jakąś niezrozumiałą do końca obawę? Czy myślą, że powrót do relacji z Rosją jest jeszcze możliwy? - pytał szef rządu. Stwierdził, że koalicja w sprawie wsparcia naszego wschodniego sąsiada powinna się rozrastać.

Mateusz Morawiecki zaznaczył, że Niemcy - jako duże i silne państwo - powinny "w ogromnym stopniu dołożyć się do wspólnej koalicji państw, które pomagają Ukrainie".

- W kontekście przekazania Leopardów dla broniącej się Ukrainy Polska znów jest w awangardzie, znów organizujemy pomoc i przyciskamy Niemców - dodał Morawiecki. Premier zaznaczył także, że ukraińscy żołnierze już szkolą się w Polsce. - Będziemy to kontynuować - zapewnił szef rządu.

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Morawiecki atakuje opozycję: Tusk Polakom kazał tyrać do 67. roku życia

Zdecyduje kanclerz

Minister obrony Niemiec Boris Pistorius powiedział we wtorek, że kraje, które chcą przekazać Ukrainie czołgi Leopard, powinny rozpocząć szkolenie ukraińskich żołnierzy z obsługi tego sprzętu. - Nie stoimy temu na drodze - powiedział, sugerując tym samym, że Niemcy nie będą przeszkadzać partnerom, którzy zechcą przekazać Ukrainie własne czołgi niemieckiej produkcji. Berlin nadal jednak nie podjął decyzji w sprawie dostaw czołgów z własnych zasobów.

Olaf Scholz na poligonie - zdjęcie ilustracyjneLeopardy. Wniosek Polski dotarł do Niemiec. Berlin: Zacznijcie szkolenia

- Przygotowuję się do ewentualnej decyzji o przekazaniu czołgów Leopard i wyrażenia zgody na to dla innych partnerów europejskich i natowskich - powiedział Pistorius w telewizji ZDF. Decyzja w tej sprawie należy jednak do urzędu kanclerskiego, dodał.

Warszawa zapowiadała wcześniej, że jest gotowa dostarczyć Kijowowi 14 czołgów Leopard w ramach międzynarodowej koalicji. Według polskiego rządu prowadzi on negocjacje na temat takiej koalicji z około 15 państwami. Kanclerz Olaf Scholz znajduje się pod coraz większą presją z powodu swojego dotychczasowego sprzeciwu wobec dostaw czołgów Leopard do Ukrainy.

Więcej o: