Kraken w Polsce. Ministerstwo Zdrowia potwierdza zakażenie u dwóch osób w jednym województwie

W Polsce wykryto dwa przypadki najnowszego wariantu koronawirusa. Oba zakażenia zostały zdiagnozowane w województwie łódzkim. Ustalenia Wirtualnej Polski potwierdziło już Ministerstwo Zdrowia.

Jak podaje Wirtualna Polska, wariant koronawirusa w wersji XBB.1.5 został wykryty u dwóch osób. Są to pierwsze oficjalnie przypadki w kraju potwierdzone przez Ministerstwo Zdrowia.

Zobacz wideo Rosati z covidem na sali sejmowej? Pytamy Sławomira Neumanna

Kraken wykryty u dwóch osób w Polsce. "Na dziś COVID-19 nie stanowi dla Polski zagrożenia"

Koronawirus w wariancie XBB.1.5, nazywany krakenem, miał zostać zdiagnozowany u osób pochodzących z województwa łódzkiego. Próbki zostały pobrane do sekwencjonowania w pierwszych dniach stycznia. Ministerstwo Zdrowia otrzymało wyniki w tym tygodniu. Wiadomo, że pacjenci są już zdrowi. 

- Monitorujemy sytuację epidemiczną w tych państwach, które mierzą się ze zwiększoną obecnością wariantu XBB.1.5, ze szczególnym uwzględnieniem Wielkiej Brytanii i USA. Nie widzimy na dziś zwiększonego zagrożenia dla Polski, tak jak ECDC nie widzi zwiększonego ryzyka dla Europy - przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski. - Na dziś COVID-19 nie stanowi dla Polski zagrożenia, nawet w wersji XBB.1.5 - podkreślił minister.

Adam Niedzielski dodaje, że kraken jest bardziej "transmisyjny", ale w zdecydowanej większości przypadków "nie wywołuje ciężkiego przebiegu zakażenia". - Nie spodziewamy się w Polsce w najbliższym czasie skoku liczby zakażeń, choć oczywiście stopniowy wzrost będziemy notować. W szpitalach mamy od dłuższego czasu w granicach 700 osób z cięższym przebiegiem COVID-19 lub wymagających jedynie krótkotrwałego wsparcia lekowego. To w porównaniu do hospitalizacji grypowych bardzo niska liczba, nie mówiąc już o odniesieniu jej do hospitalizacji we wszystkich dotychczasowych falach koronawirusa - dodaje Niedzielski.

Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Ten typ wirusa odpowiada m.in. za ostatnie błyskawiczne rozprzestrzenianie się COVID-19 m.in. w Stanach Zjednoczonych. Z przewidywań Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób wynika, że kraken może być wariantem dominującym w Europie w ciągu maksymalnie dwóch miesięcy. Na ten moment nie ma dowodów, by XBB.1.5 był groźniejszy od poprzednich wariantów koronawirusa SARS-CoV-2. 

Jak dodaje WP.pl, dostępne szczepionki - według ekspertów - są skuteczne przeciwko ciężkim przebiegom zakażenia tym wariantem koronawrusa. To samo dotyczy leków - w przypadku krakena działają środki podawane, jak przy zakażeniu omikronem.

Więcej o: