Podlasie. Lekarze odmawiali legalnej aborcji zgwałconej 14-latce. Zasłaniali się "klauzulą sumienia"

Lekarze odmówili legalnej aborcji zgwałconej 14-latce z niepełnosprawnością intelektualną, zasłaniając się tzw. klauzulą sumienia. Pomogły dopiero aktywistki. Zabieg przeprowadzono w Warszawie.

Pochodząca z Podlasia 14-latka z niepełnosprawnością intelektualną została zgwałcona przez swojego wujka. Nikomu o tym nie powiedziała. Dopiero kiedy okazało się, że dziewczynka zaszła w ciążę - z czego ona sama nie zdawała sobie sprawy - zawiadomiono prokuraturę. Sprawa jest w toku - poinformowała kilka dni temu Federa, fundacja na rzecz praw kobiet i planowania ciąży.

Zobacz wideo Trzaskowski o aborcji: To kobieta powinna decydować

Lekarze odmówili aborcji nastolatce. "Potraktowano ją nieludzko"

Jak wynika z relacji Federy, ciocia skrzywdzonej nastolatki prosiła lokalnych lekarzy o to, aby przeprowadzili aborcję, ale wszyscy odmawiali. W końcu zgłosiła się po pomoc do fundacji.

Ciocia dziewczynki zadzwoniła do nas z prośbą o pomoc w legalnej aborcji, bo szpitale w okolicy ich miejsca zamieszkania odmówiły zabiegu, powołując się na klauzulę sumienia! Ciocia mówiła nam, że potraktowano je w sposób brutalny i nieludzki: 'Tu nie, idźcie stąd. Nie wiemy, gdzie. To nie nasza sprawa...'

- czytamy we wpisie Federy.

Sąd, wyrok (zdjęcie ilustracyjne)Zapadł wyrok ws. zabójstwa młodego działacza. Karolina B. skazana na 15 lat

Aborcję przeprowadzono w Warszawie. 14-latka czuje się po niej dobrze, jest już w domu. "Warszawscy lekarze nie mogli zrozumieć postępowania lekarzy z Podlasia. Brak jakiekolwiek empatii to za mało powiedziane. [...] Nie mamy słów oburzenia na takie traktowanie" - piszą aktywistki. "Dla nas najważniejsze było udzielenie pomocy dziewczynce. Monitorowałyśmy sprawę do końca" - podkreślają.

"Ciocia dziewczynki powiedziała nam: 'Po raz pierwszy ktoś potraktował nas poważnie i ze zrozumieniem. Będę wdzięczna Federze do końca życia'" - czytamy w dalszej części wpisu. 

Marek PluraMarek Plura nie żyje. Znana jest już data pogrzebu senatora

Więcej o: