Poseł Lewicy Krzysztof Śmiszek ma pięć mieszkań. "Pracowałem i zarobiłem, to mam"

Poseł Lewicy Krzysztof Śmiszek wypowiedział się na temat swojego oświadczenia majątkowego, w którym przyznał, że ma pięć mieszkań: "Pracowałem i zarobiłem, to mam". Swoje wątpliwości wyraził jednak w kwestii wytycznych co do wyceny nieruchomości, które zdaniem polityka powinny być ustalone przez Kancelarię Sejmu.

Na temat polityki mieszkaniowej rozmawiał z posłem Lewicy Krzysztofem Śmiszkiem w wp.pl dziennikarz Michał Wróblewski. Na pytanie dotyczące dość obszernego oświadczenia majątkowego Śmiszek  odpowiedział: - Pracowałem i zarobiłem, to mam.

Rozmowa nawiązywała do planów rządu na temat wprowadzenia ograniczeń dla posiadaczy kilku mieszkań

Zobacz wideo Gettoizacja osiedli to coraz większy problem. Czy grodzenie osiedli zapewnia bezpieczeństwo?

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Oświadczenie majątkowe Krzysztofa Śmiszka, posła Lewicy. "Pracowałem, to zarobiłem i mam"

Dziennikarz Michał Wróblewski zacytował w programie "Tłit" oświadczenie ministra rozwoju i technologii Waldemara Budy na temat nowego podatku. - Planujemy wprowadzenie podatku transakcyjnego od hurtowego kupowania mieszkań bez zróżnicowania, czy są to fundusze, czy osoby prywatne. Nie ma jeszcze decyzji politycznej, ale moja propozycja uzgodniona już z Ministerstwem Finansów, jest taka, żeby podatek wynosił 6 proc. Będą też ograniczenia przy zakupie powyżej pięciu mieszkań - mówił Buda. Zdaniem Wróblewskiego może to uderzyć w posła Krzysztofa Śmiszka, który w swoim oświadczeniu majątkowym wykazał pięć mieszkań:

  • mieszkanie 96 mkw o wartości 1,9 mln zł z własnościowym prawem do lokalu - 1/2 udziału,
  • mieszkanie 40 mkw o wartości 210 tys. zł z własnościowym prawem do lokalu - 1/2 udziału,
  • mieszkanie 40 mkw o wartości 330 tys. zł z własnościowym prawem do lokalu - 2/5 udziału,
  • mieszkanie 47 mkw o wartości 182 tys. zł z własnościowym prawem do lokalu - 1/4 udziału,
  • oraz mieszkanie 46 mkw o wartości 355 tys. zł z własnościowym prawem do lokalu - 1/2 udziału

Polityk oprócz powyższych lokali wskazał także gospodarstwo rodzinne o powierzchni 2,97 ha składające się z budynku mieszkalnego i budynków gospodarskich. W nieruchomości tej ma 1/4 udziału.

Zapytany o komentarz poseł Śmiszek oświadczył: - Pracowałem, to zarobiłem i mam.

Dodał, że nie jest właścicielem wszystkich mieszkań: część z nich jest współwłasnością (pół na pół) jego partnera. - Jedno z mieszkań jest mieszkaniem mojej mamy, które odziedziczyliśmy po naszym zmarłym tacie z moimi siostrami - dodał polityk. Śmiszek podkreślił, że nie jest też tajemnicą, iż dwa mieszkania wynajmuje - za 2 i i 2,5 tys. złotych. - Płacę od tego co miesiąc podatek 8,5 proc. - powiedział i zapewnił, że nie kupuje mieszkań spekulacyjnie, więc nie stoją one puste.

Śmiszek: Nie ma wytycznych co do wyceny nieruchomości w oświadczeniach majątkowych

Krzysztof Śmiszek zapytany został także o wyceny nieruchomości. Dziennikarz szczególną uwagę zwrócił na mieszkanie o powierzchni 47 mkw za 182 tys. złotych. Wówczas polityk stwierdził: - To jest Stalowa Wola, Podkarpacie.

Zdaniem posła Lewicy Kancelaria Sejmu powinna przedstawić szczegółową instrukcję, w jaki sposób publikować wyceny w oświadczeniach majątkowych. - Nieruchomości idą w górę, więc jedni wpisują wartość z dnia zakupu, drudzy wpisują około, czyli tyle, ile myślą, że jest warte, inni robią research w internecie, czyli szukają średnich cen metra kwadratowego, więc tutaj przydałyby się jakieś wytyczne - podkreślił Śmiszek w rozmowie w programie "Tłit".

Czym zajmuje się poseł Krzysztof Śmiszek?

43-letni Krzysztof Śmiszek, zanim w 2019 roku zaangażował się w działalność partii Wiosna, przez lata pracował jako specjalista w dziedzinie równości i praw człowieka. Ma również doświadczenie w pracy w strukturach europejskich. Założył Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego, czyli prawniczą organizację pozarządową, która skupia się na przeciwdziałaniu nierównemu traktowaniu ludzi ze względu na płeć, pochodzenie, religię czy orientację seksualną. Pracował też w Biurze Pełnomocnika Rządu ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn, w Stowarzyszeniu Kampania Przeciw Homofobii. Ponadto Krzysztof Śmiszek jest trenerem praw człowieka w jednym z programów Rady Europywykładowcą, a także sekretarzem redakcji międzynarodowego pisma prawniczego. 

Więcej o: