Marek Plura nie żyje. Wiadomo już, kiedy i gdzie odbędzie się pogrzeb senatora

Pogrzeb Marka Plury, senatora Platformy Obywatelskiej i działacza społecznego, odbędzie się we wtorek 24 stycznia w Katowicach. Informację podano na fanpage'u polityka.

W niedzielę bliscy Marka Plury poinformowali, że msza żałobna odbędzie się we wtorek 24 stycznia w katowickiej Archikatedrze Chrystusa Króla, a ciało polityka zostanie złożone do grobu na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza. Na fanpage'u senatora zamieścili wpis po śląsku:

Z głymbokim żŏlym zawiadōmiōm, iże 20.01.2023 r., w wieku 52 lŏt, umrził nasz rostōmiyły chop, fater a syn, Synatōr RP, Marek Plura. Uroczystości żałobne napocznōm sie we Archikatedrze Krystusa Krōla w Katowicach, 24.01.2023 ô godz. 13.00. Po Mszy Świyntyj ciało naszego kochanego Marka ôstanie złożōne do grobu na kerchowie przi ul. Henryka Sienkiewicza we Katowicach.

Rodzina Marka Plury poprosiła o udział w uroczystościach te osoby, które chcą otoczyć czułością zmarłego w jego ostatniej drodze. Poproszono również, aby we mszy pogrzebowej nie uczestniczyły media.

Senator Marek Plura zmarł w wieku 52 lat

Marek Plura urodził się 18 lipca 1970 r. w Raciborzu. Od urodzenia chorował na postępujący zanik mięśni, poruszał się na wózku elektrycznym. Jako polityk od 2019 r. zasiadał w Senacie, kandydował z ramienia Koalicji Obywatelskiej, uzyskując ponad 90 tys. głosów. Przez rok - od 2006 do 2007 r. - był radnym Katowic. W latach 2007-2014 był posłem, w latach 2014-2019 - europarlamentarzystą. 

O sobie samym mówił, że jest "Ślązakiem, katolikiem". Mieszkał w Katowicach. Skończył studia pedagogiczne oraz studia podyplomowe z zakresu psychoterapii. Przed karierą polityczną był pracownikiem socjalnym.

Działał na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Walczył też o objęcie ochroną prawną śląskiej mowy i etniczności.

Był laureatem wielu nagród, m.in. nagrody im. Karola Miarki za wybitny wkład w kulturę, honorowego dyplomu Kapituł Fundacji "Piękniejsza Polska", Człowiek Bez Barier 2004, Lodołamacz Specjalny i innych. Jak czytamy na stronie senatora, "najbardziej jednak cenił sobie Order Uśmiechu, który na wniosek dzieci został mu nadany w roku 2012".

Senator zmarł w sobotę 21 stycznia. Kilka ostatnich dni spędził na oddziale intensywnej terapii, zmagał się z infekcją górnych dróg oddechowych.

Więcej wiadomości z Polski na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Zobacz wideo Prezes PSEW: Dzisiejsze przepisy są najbardziej niekorzystne dla lokalizacji farm wiatrowych w Europie
Więcej o: