Szczepienia przeciw HPV. Rozpoczną się w pierwszej połowie roku. Kto może skorzystać?

Refundacja szczepień przeciwko HPV dla dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat rozpocznie się w pierwszej połowie tego roku. Jak poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski, trwa organizacja postępowania zakupowego.

Przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) można zaszczepić się jedną z trzech szczepionek - 2-walentną, 4-walentną oraz 9-walentną. Każda z nich chroni przed onkogennymi typami tego wirusa, czyli 16 i 18 oraz przed możliwymi zmianami przednowotworowymi i nowotworowymi szyjki macicy, sromu, pochwy oraz odbytu. Powinny z nich skorzystać dziewczęta oraz młode kobiety, a także chłopcy i młodzi mężczyźni.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Prof. Mastalerz-Migas: System recept przy szczepieniach oddala pacjenta od szczepienia

Szczepienia przeciwko HPV będą refundowane

Do Programu Szczepień Obowiązkowych nie będą wpisane szczepienia przeciwko HPV. Będą jednak zalecane i refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Obecnie trwa organizacja postępowania zakupowego. Prowadzone są również analizy z ekspertami, dotyczące szczepionek. Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że postępowanie zakupowe zostanie ogłoszone w lutym br. - Mamy nadzieję, że będzie szybkie. Jeszcze w pierwszej połowie roku chcemy rozpocząć szczepienia - przekazał minister, cytowany przez RMF24. Według wcześniejszych zapowiedzi ministerstwa, szczepionki będą proponowane przede wszystkim dzieciom w wieku 12 i 13 lat.

Adam Niedzielski, minister zdrowiaMinister zdrowia zapewnia, że mamy zapas leków. "Na co najmniej miesiąc"

Wirus HPV. Jak można się nim zarazić?

HPV jest wirusem, który jest przenoszony drogą płciową. Często infekcja wirusem jest bezobjawowa i przechodzi samoistnie. Zdarza się jednak, że choroba jest przewlekła i może powodować nowotwory. "Do zakażenia HPV dochodzi drogą płciową, najczęściej w początkowym okresie po rozpoczęciu aktywności seksualnej. W ciągu swojego życia 50-80 proc. aktywnych seksualnie kobiet i mężczyzn było lub będzie zakażonych HPV" - informuje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego.

Adam Niedzielski, minister zdrowia"Sytuacja jest pod kontrolą". Minister zdrowia uspokaja ws. grypy

Więcej o: