2137 pojazdów zimowego utrzymania na drogach w całej Polsce. Prace utrudnia błoto pośniegowe

Jak przekazała GDDKiA, w całej Polsce pracuje 2137 pojazdów zimowego utrzymania. Wszystkie drogi krajowe są przejezdne, jednak w aż 11 województwach należy spodziewać się błota pośniegowego, które będzie utrudniało przejazd.

W sobotę 21 stycznia rano Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przekazała, że mimo trudnych warunków pogodowych, wszystkie drogi krajowe są przejezdne. W trasy wysłanych zostało aż 2137 pojazdów zimowego utrzymania. W 11 województwach - przede wszystkim w północnej i zachodniej Polsce - kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami, które są wynikiem błota pośniegowego i śliskiej nawierzchni. W 13 województwach - głównie na południu i w centrum - utrudnienia wynikają z nieustannie padającego śniegu. W województwie lubelskim z kolei pada deszcz, a powierzchnia dróg może być śliska. GDDKiA apeluje do kierowców o ostrożną jazdę. 

Zobacz wideo Aplikacje do sprawdzania pogody

Trudne warunki na drogach w Polsce. Gdzie występują największe utrudnienia?

Jak przekazała GDDKiA, w województwie lubelskim w nocy z piątku na sobotę i w sobotę rano sprzęt odśnieżający wyjeżdżał aż 180 razy. Dyrekcja ostrzega przed błotem pośniegowym na DK19 koło Międzyrzeca Podlaskiego i Radzynia Podlaskiego oraz na DK63 i DK68. Największe utrudnienia występują obecnie w powiatach puławskim, ryckim i łukowskim. W nocy strażacy z tego regionu wyjeżdżali aż 151 razy do usuwania skutków intensywnych opadów śniegu.

Trudne warunki na drogach występują także w województwie opolskim, gdzie pracują 63 pojazdy do zimowego utrzymania. "Kierowco - dostosuj prędkość do trudnych i zmiennych warunków pogodowych!" - apeluje GDDKiA. W województwie świętokrzyskim tylko w nocy z piątku na sobotę pługopiaskarki, pługosolarki i pługi wykonały 191 kursów.  

Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Warmińsko-Mazurskie. TIR uderzył w domWarmińsko-mazurskie. Rozpędzony TIR wbił się w dom. Ranny kierowca

Jak podaje Radio ZET, w województwie śląskim policja odnotowuje więcej kolizji. "Jezdnie są śliskie, w wielu miejscach przykryte warstwą błota pośniegowego, samochody poruszają wolno" - podaje rozgłośnia na Twitterze. Dodatkowo służby kryzysowe wojewody śląskiego podały, że bez prądu jest ponad 2300 odbiorców w powiatach: rybnickim, pszczyńskim i cieszyńskim.

Kierowcy powinni uważać zwłaszcza na wschodzie kraju, gdzie rano przesunął się front z intensywnymi opadami. We znaki daje się także silny wiatr, który na południu może powodować zawieje i zamiecie śnieżne. One z kolei będą zmniejszały widoczność na drogach. W województwie warmińsko-mazurskim, dokładnie w Mojtynach na DK59, doszło do groźnego wypadku - samochód ciężarowy uderzył w dom. Jedna osoba została ranna.

Śnieg (zdjęcie ilustracyjne)Atak zimy. Może spaść nawet 15 centymetrów śniegu. Najgorzej w sobotę

Więcej o: