Fundacja Rydzyka z kolejnymi wpłatami od rządu? "Trwa transfer państwowych pieniędzy do imperium"

"Fakt" przedstawił odpowiedzi na poselskie interpelacje w sprawie przelewów dla fundacji Lux Veritatis. Wynika z nich, że tylko w ciągu dwóch ostatnich lat, i tylko z dwóch ministerstw, do organizacji trafiły setki tysięcy złotych.

"Fakt" dotarł do odpowiedzi dwóch resortów na interpelacje poselskie w sprawie przelewów dla fundacji Lux Veritatis, której prezesem jest o. Tadeusz Rydzyk. O umowy ministerstw z redemptorystami pytała polityczka Polski 2050 Hanna Gil-Piątek.

Zobacz wideo PiS i ojciec Rydzyk od lat są w bliskich stosunkach

Fundacja ojca Rydzyka z kolejnymi środkami od polskiego rządu

Jak czytamy, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej za emisje spotów w mediach ojca Rydzyka miało wpłacić łącznie 109,5 tys. zł. Ministerstwo Klimatu i Środowiska natomiast 151 tys. zł. Gazeta podkreśla przy tym, że mowa wyłącznie o pieniądzach z tylko dwóch resortów za ostatnie dwa lata. "Reklamy były częścią kampanii informującej o zakończeniu negocjacji unijnego budżetu" - podaje tabloid. - Cały czas trwa bezpośredni transfer państwowych pieniędzy do imperium Rydzyka - skomentowała w rozmowie z "Faktem" Gill-Piątek.

Więcej aktualnych wiadomości z kraju znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Ojciec Tadeusz Rydzyk Krzysztof Brejza: Rząd przelał 300 tys. zł do imperium Tadeusza Rydzyka

Księgowa ojca Rydzyka skazana. "Nakazanie udostępnienia informacji"

Jeszcze w 2016 roku Sieć Obywatelska Watchdog Polska przesłała do fundacji Lux Veritatis wnioski o udostępnienie informacji publicznej. Chodziło o przedsięwzięcia finansowane ze środków publicznych. Organizacja nie otrzymała jednak odpowiedzi w czasie przewidzianym ustawowo, skierowała więc skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Sprawa ciągnęła się przez lata.

Ostatecznie w marcu 2022 roku sąd uznał za winną Lidię K-M., która zajmowała się w finansami fundacji. Uniewinnieni zostali natomiast o. Tadeusz Rydzyk i jego prawa ręka Jan Król, na których - zdaniem sądu - obowiązek udostępnienia informacji publicznej nie ciążył. "Najważniejszą częścią wyroku jest nakazanie udostępnienia informacji" - podkreślała sieć obywatelska.

Tadeusz Rydzyk Co najmniej 3,2 mln zł dla fundacji Rydzyka, zawarto kilkanaście umów

Więcej o: