Trzebinia. Ziemia zapadła się kolejny raz. To już czwarty taki przypadek od początku roku

W Trzebini w Małopolsce doszło w piątek do kolejnego zapadnięcia się ziemi. Tym razem osunęła się na zalesionym terenie w pobliżu cmentarza w rejonie ul. Jana Pawła II. O podobnej sytuacji informowaliśmy w czwartek. Tylko od początku roku w Trzebini odkryto cztery takie zapadliska.

RMF FM podaje, że dół ma średnicę siedmiu metrów i głębokość pięciu. Nikomu nic się nie stało.

Zaledwie w czwartek informowaliśmy o innym zapadlisku szerokim na sześć metrów i głębokim na cztery. Podobnie jak w piątek, lej powstał na niezamieszkanym terenie.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Grunt na terenie gminy osiada w miejscach, gdzie pod ziemią są nieczynne i zalane przez wodę wyrobiska byłej kopalni Siersza.

Wojewoda: Nie ma potrzeby ewakuacji mieszkańców Trzebini z terenów zagrożonych zapadliskami

Przed kilkoma dniami wojewoda małopolski Łukasz Kmita informował, że nie ma potrzeby ewakuacji mieszkańców Trzebini z terenów zagrożonych zapadliskami. Kmita zaznaczył, że według ekspertów z Akademii Górniczo-Hutniczej i przedstawicieli Spółki Restrukturyzacji Kopalń nie ma na razie bezpośredniego zagrożenia dla budynków.

Zobacz wideo Jak opłacalna jest energia wiatrowa?

Do gwałtownego i największego osunięcia gruntu doszło we wrześniu na terenie cmentarza. Dziura miała głębokość 10 metrów i średnicę około 20 metrów. Lej pochłonął 61 ciał zmarłych z 40 grobów.

Trzebinia. Ruszą prace związane z zapadliskami. Zostanie wlana specjalna substancja

W ubiegły piątek zakończyły się negocjacje Spółki Restrukturyzacji Kopalń ws. zabezpieczeń gruntów.

Trzebinia, okolice ulicy Odkrywkowej i Jana Pawła II, 25 listopada 2021 r.Trzebinia. Można rozpocząć uzdatnianie terenu. Zostaną wykonane odwierty

Koniec negocjacji - jak poinformowała SRK - "daje możliwość podjęcia czynności, w celu udzielenia zamówień i niezwłocznego przystąpienia do robót". "Zadanie polega na wykonaniu w wytypowanych lokalizacjach odwiertów, poprzez które zostanie zatłoczona specjalna mieszanina, mająca na celu stabilizowanie gruntu" - przekazano w komunikacie. 

W pierwszej kolejności prace zostaną wykonane w rejonie ulicy Górniczej, cmentarza oraz przyległego do niego parkingu, a następnie w rejonie Rodzinnego Ogrodu Działkowego "GAJ".

Więcej o: