Podhale. Atak zimy w górach. Bardzo złe warunki drogowe. "Pokrywa śnieżna do 200 cm"

W najbliższych godzinach śniegu będzie wciąż przybywać, a w górach pokrywa może nawet sięgać do 200 cm wysokości - informuje IMGW. Na Zakopiance miejscami zalega błoto pośniegowe, a warunki na drogach są trudne. Bardzo niebezpiecznie jest również na górskich szlakach. Obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego.

"W górach pokrywa śnieżna wynosi już ponad 130 cm. W Zakopanem przybyło śniegu o 19 cm i pokrywa wynosi już 43 cm. Uwaga, w najbliższych godzinach śniegu będzie wciąż przybywać, a w górach pokrywa może nawet sięgać do 200 cm wysokości" - informuje IMGW.

Na Podhalu opady śniegu osłabły, ale nadal warunki drogowe są bardzo złe. Na Zakopiance miejscami zalega błoto pośniegowe, a na lokalnych drogach leży śnieg lub błoto pośniegowe - ostrzega RMF24.

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Policyjny "Sokół" zakończył służbę w górach. Policyjni lotnicy spędzili w powietrzu prawie 47 godzin

Jak podaje portal fanipogody.pl, pierwsze opady śniegu wystąpią w piątek na południowo-wschodnich krańcach Polski około południa. Wczesnym popołudniem śnieżyca obejmie już cały obszar Podkarpacia. Synoptycy zapowiadają, że dodatkowo rósł będzie kontrast ciśnienia w regionie. Dlatego też zwłaszcza na wschodzie, a w sobotę również w centrum i na północy kraju spodziewają się silniejszych porywów wiatru.

"Lokalnie na południu Polski spadnie do 40 cm śniegu (w górach). Na nizinach przyrost pokrywy śnieżnej może przez kilkanaście godzin sięgnąć 10, a lokalnie nawet 20 centymetrów" - czytamy. Na szczycie Kasprowego Wierchu w Tatrach leży już 132 cm śniegu.

TPN ostrzega: W Tatrach trzeci stopień zagrożenia lawinowego 

Tatrzański Park Narodowy ostrzega, że warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr są bardzo trudne. Na szlakach zalega warstwa świeżego śniegu i większość z nich jest nieprzetarta. Wiatr utworzył miejscami bardzo głębokie zaspy, szczególnie pod ścianami i w formacjach wklęsłych.

"Poruszanie się w takich warunkach wymaga bardzo dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej, posiadania odpowiedniego sprzętu (raki, czekan, kask, lawinowe ABC - wraz z umiejętnością posługiwania się nim) oraz bardzo dobrej oceny lokalnego zagrożenia lawinowego w terenie" - informuje TPN.

Na najbliższą dobę w Tatrach prognozowane są kolejne opady śniegu, obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach wskazanych w komunikacie lawinowym TOPR.

Farma wiatrowa w gminie MargoninZapytaliśmy, jak żyje się przy jednej z największych farm wiatrowych

Więcej o: