"W górach pokrywa śnieżna wynosi już ponad 130 cm. W Zakopanem przybyło śniegu o 19 cm i pokrywa wynosi już 43 cm. Uwaga, w najbliższych godzinach śniegu będzie wciąż przybywać, a w górach pokrywa może nawet sięgać do 200 cm wysokości" - informuje IMGW.
Na Podhalu opady śniegu osłabły, ale nadal warunki drogowe są bardzo złe. Na Zakopiance miejscami zalega błoto pośniegowe, a na lokalnych drogach leży śnieg lub błoto pośniegowe - ostrzega RMF24.
Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Jak podaje portal fanipogody.pl, pierwsze opady śniegu wystąpią w piątek na południowo-wschodnich krańcach Polski około południa. Wczesnym popołudniem śnieżyca obejmie już cały obszar Podkarpacia. Synoptycy zapowiadają, że dodatkowo rósł będzie kontrast ciśnienia w regionie. Dlatego też zwłaszcza na wschodzie, a w sobotę również w centrum i na północy kraju spodziewają się silniejszych porywów wiatru.
"Lokalnie na południu Polski spadnie do 40 cm śniegu (w górach). Na nizinach przyrost pokrywy śnieżnej może przez kilkanaście godzin sięgnąć 10, a lokalnie nawet 20 centymetrów" - czytamy. Na szczycie Kasprowego Wierchu w Tatrach leży już 132 cm śniegu.
Tatrzański Park Narodowy ostrzega, że warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr są bardzo trudne. Na szlakach zalega warstwa świeżego śniegu i większość z nich jest nieprzetarta. Wiatr utworzył miejscami bardzo głębokie zaspy, szczególnie pod ścianami i w formacjach wklęsłych.
"Poruszanie się w takich warunkach wymaga bardzo dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej, posiadania odpowiedniego sprzętu (raki, czekan, kask, lawinowe ABC - wraz z umiejętnością posługiwania się nim) oraz bardzo dobrej oceny lokalnego zagrożenia lawinowego w terenie" - informuje TPN.
Na najbliższą dobę w Tatrach prognozowane są kolejne opady śniegu, obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach wskazanych w komunikacie lawinowym TOPR.