Outriders z Paszportem "Polityki". W laudacji - wspólny projekt z Ukrayina.pl. Przypominamy go

Paszporty "Polityki" 2022 rozdane. Odebrali je m.in. reżyser Jan Holoubek czy muzyk 1988 (Przemysław Jankowiak). W stosunkowo młodej kategorii "Kultura cyfrowa" triumfowali Anna i Jakub Górniccy, którzy w 2022 roku, w ramach kolektywu dziennikarskiego Outriders i przy współpracy z naszym portalem Ukrayina.pl, stworzyli projekt "Jeden dzień w...", który przypominamy poniżej.

W laudacji usłyszeliśmy, że Anna i Jakub Górniccy otrzymali Paszport "Polityki":

Za umiejętne połączenie tradycyjnego dziennikarstwa wysokiej próby z najnowszymi rozwiązaniami technicznymi cyfrowych mediów, by w oryginalny sposób opowiadać o dramatycznych wydarzeniach, jak wojna w Ukrainie. Za "Jeden dzień w..." kolektywu Outriders.

"Jeden dzień w..." - projekt Outriders i Ukrayina.pl

Dziennikarskie przedsięwzięcie "Jeden dzień w..." pokazuje codzienność mieszkańców ukraińskich miast w czasie wojny. Projekt powstał we współpracy z portalem Ukrayina.pl. 

CAŁY PROJEKT MOŻNA ZNALEŹĆ TU >>

W ramach projektu dziennikarze Outriders odwiedzili sześć ukraińskich miast i przy pomocy 360 pokazali codzienne życie podczas rosyjskiej inwazji. Przez 12 dni reporterzy wraz z ukraińskimi partnerami przejechali prawie 4 tysiące kilometrów. 

W ramach przedsięwzięcia między ukraińskimi miastami podróżowali: Serhij Kolesnikow, Jakub Górnicki, Piotr Andrusieczko, Ewa Dunal, Aleksandra Rutkowska i Zuzanna Olejniczak. W terenie reporterom Outriders towarzyszyli zaś: Witalij Grynczuk, Oleksandr Matwijenko, Walentyna Gurowa, Karina Bondarenko, Olha Honcha i Oleksandr Oleynik.

- Chcieliśmy po pierwsze pokazać kontrast - widać go chyba najbardziej pomiędzy Odessą a Zaporożem. A te miasta dzieli zaledwie kilka godzin jazdy. Po drugie - chcieliśmy dać jakąś formę interakcji i stworzyć wrażenie przebywania w tym miejscu. Stąd też technologia 360

- mówił wtedy Jakub Górnicki.

Ukrayina.pl opisywała na bieżąco akcję Outriders i miejsca, które dzięki technologii 360 można obejrzeć, jakby się było w samym ich centrum. 

Kijów - Majdan Niepodległości, stację metra, most parkowy, Park Szewczenki

Odessa - opera, plaża, rynek, park, pomnik Katarzyny II, deptak

Mikołajów - uniwersytet, ostrzelany Hotel Mikołajów, Teatr Dramatyczny

Krzywy Róg - Kwartał 95, schron, Dom Ludowy, Park Merszawcewa, Apostołowo

Dniepr - rynek, centrum miasta, Muzeum ATO, zniszczone lokale, kawiarnie, rakiety

Zaporoże - Hotel Sunrise, zniszczone budynki mieszalne, centrum miasta

Pracę Outriders w Ukrainie (i nie tylko) można wspierać na https://zrzutka.pl/outriders

Z Gazeta.pl kolektyw Outriders współpracowali także m.in. przy projektach "Białoruskie Domino" i "Wiza donikąd".

'Jeden dzień w...''Jeden dzień w...' Outriders

Paszporty "Polityki" - 30 lat nagrody 

W tym roku gala Paszportów "Polityki" była jubileuszowa - minęło bowiem 30 lat od pierwszego rozdania tych nagród w 1993 roku.

Co roku, prócz Paszportów, redakcja "Polityki" przyznaje też tytuł "Kreatora kultury". W tym roku przyznano trzy takie tytuły Dorocie Masłowskiego, Wilhelmowi Sasnalowi i Ryszardowi Poznakowskiemu.

Paszporty "Polityki" 2022 - wszyscy laureaci:

FILM: Jan Holubek,

TEATR: Jakub Skrzywanek,

KULTURA CYFROWA: Anna i Jakub Górniccy,

SZTUKI WIZUALNE: Agata Słowak,

LITERATURA: Grzegorz Piątek

MUZYKA POWAŻNA: Anna Sułkowska-Migoń,

MUZYKA POPULARNA: 1988 (Przemysław Jankowiak).

Wręczenie Paszportów 'Polityki' w Teatrze Narodowym w WarszawieWręczenie Paszportów 'Polityki' w Teatrze Narodowym w Warszawie Fot. Kuba Atys / Agencja Wyborcza.pl