Paszporty "Polityki" 2022. Skrzywanek odebrał nagrodę w tęczowym stroju. Padły mocne słowa o PiS

- Wierzę, że Polska kultura będzie schronieniem dla wszystkich tych, którzy codziennie muszą się mierzyć z wykluczeniem, homofobią i każdym rodzajem przemocy, która płynie ze strony tych, którzy dziś w Polsce posiadają władzę - powiedział Jakub Skrzywanek, odbierając Paszport "Polityki" 2022. Swoją nagrodę zadedykował osobom, "które nie dały rady żyć we współczesnej Polsce".
Zobacz wideo Śmiszek: Prowadzicie systemową politykę dyskryminacji i pogardy wobec osób LGBT

We wtorek wieczorem odbyła się jubileuszowa gala wręczenia Paszportów "Polityki". Laureatem w kategorii "Teatr" został Jakub Skrzywanek, reżyser i dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego w Szczecinie.

- W tym roku polski teatr leczył popandemiczne rany i zmagał się z kolejnymi cenzorskimi i destabilizacyjnymi działaniami pisowskich władz - mówiła Aneta Kyzioł, krytyczka "Polityki", wręczając nagrodę. - Do wciąż ciągnących się prób odwołania dyrektora Teatru im. Słowackiego w Krakowie, doszło zawieszenie Teatru Dramatycznego w Warszawie, a nowym dyrektorem łódzkiego Teatru im. Jaracza został mąż pisowskiej posłanki mimo sprzeciwu zespołu - zaznaczyła.

Odbierając nagrodę, Jakub Skrzywanek, ubrany w tęczowy strój, poruszył temat wykluczenia i homofobii. - Chciałbym zadedykować tę nagrodę setkom osób, które nie dały rady żyć we współczesnej Polsce. Wierzę, że Polska kultura będzie schronieniem dla wszystkich tych, którzy codziennie muszą się mierzyć z wykluczeniem, homofobią i każdym rodzajem przemocy, która płynie ze strony tych, którzy dziś w Polsce posiadają władzę - powiedział.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Paszport "Polityki" dla Outriders m.in. za projekt "Jeden dzień w..." stworzony z Gazeta.pl

W kategorii "Kultura cyfrowwa" nagrodę otrzymali Anna i Jakub Górniccy z Outriders. - Chcielibyśmy bardzo podziękować partnerom tego projektu Gazeta.pl i Ukrayina.pl, którzy nas wspierali i całemu naszemu zespołowi - powiedziała Anna Górnicka, odbierając nagrodę. Outriders to partnerzy Gazeta.pl i Ukrayina.pl m.in. w projektach "Jeden dzień w…" lub "Białoruskie Domino".

Przypomnijmy, w ramach projektu "Jeden dzień w..." dziennikarze Outriders odwiedzili sześć ukraińskich miast i przedstawili codzienne życie podczas rosyjskiej inwazji. - Zdjęcia zniszczonych miejsc i budowli towarzyszą nam od 24 lutego. Pojawiają się niemal codziennie. Z drugiej strony mało widzimy codziennego życia i tego, jak Ukraina dostosowuje się na bieżąco do ciągle zmieniającej sytuacji - tłumaczył w październiku Jakub Górnicki z Outriders. - Poprzez projekt "Jeden dzień w..." chcieliśmy po pierwsze pokazać kontrast - widać go chyba najbardziej pomiędzy Odessą a Zaporożem. A te miasta dzieli zaledwie kilka godzin jazdy. Po drugie - chcieliśmy dać jakąś formę interakcji i stworzyć wrażenie przebywania w tym miejscu. Stąd też technologia 360 - podkreślał.

Wszyscy laureaci Paszportów "Polityki" 2022:

  • FILM: Jan Holubek,
  • TEATR: Jakub Skrzywanek,
  • KULTURA CYFROWA: Anna i Jakub Górniccy,
  • SZTUKI WIZUALNE: Agata Słowak,
  • LITERATURA: Grzegorz Piątek
  • MUZYKA POWAŻNA: Anna Sułkowska-Migoń,
  • MUZYKA POPULARNA: 1988 (Przemysław Jankowiak).

Nagrody specjalne "Kreator kultury:

  • Dorota Masłowska,
  • Wilhelm Sasnal,
  • Ryszard Poznakowski.

<Reklama> Ebook "Gdynia obiecana" Grzegorza Piątka jest dostępny na Publio.pl >>

Więcej o: