Pogoda. Zima wraca do Polski, IMGW wydaje alerty. Gdzie będzie padał śnieg?

W środę nad Polskę nadciągnie płytki niż, który spowoduje, że na wschodzie i południu kraju pojawią się opady deszczu, deszczu ze śniegiem i samego śniegu. Synoptycy wydali już na 18 stycznia pierwsze alerty - dotyczące intensywnych opadów oraz silnego wiatru.

W środę 18 stycznia nad Polską pojawi się płytki ośrodek niżowy. Będzie się on dość szybko przemieszczał na północny wschód, a do wieczora przesunie się już w region Suwalszczyzny. Wraz z niżem przybędzie układ frontów atmosferycznych. Z tego powodu należy spodziewać się opadów w południowej i wschodniej części kraju.

Zobacz wideo Aplikacje do sprawdzania pogody

Prognoza pogody na środę 18 stycznia - niż podzieli Polskę na deszczową i suchą

Z prognozy synoptyków Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że na wschodzie Polski pojawi się głównie deszcz. W województwach podkarpackim, małopolskim i południowych powiatach województwa lubelskiego może spaść do 30 mm deszczu. Poziom wody w rzekach i zbiornikach wodnych może wzrosnąć do stanów wysokich, a lokalnie nawet stanów alarmowych. 

W drugiej części dnia, w pasie od województwa dolnośląskiego przez województwa opolskie, śląskie, wielkopolskie, łódzkie, mazowieckie, warmińsko-mazurskie do Podlasia, zapowiadane są opady deszczu ze śniegiem i samego śniegu. Grubość pokrywy śnieżnej ma wzrosnąć o 8 do 15 centymetrów. 

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl.

Pogoda, śnieg (zdjęcie ilustracyjne)Pogoda. Zima wróci do Polski? Opady śniegu, siarczysty mróz i wiatr

Ostrzeżenia IMGW na środę 18 stycznia - alerty dla południowej Polski

IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego stopnia przed śnieżycami dla południowych powiatów województwa dolnośląskiego (kłodzki, ząbkowicki, dzierżoniowski, świdnicki, wałbrzyski, jaworski, kamiennogórski, karkonoski, lwówecki, złotoryjski, lubański oraz miasta Wałbrzych i Jelenia Góra) i opolskiego (głubczycki, prudnicki i nyski). Opady mają spowodować przyrost pokrywy śnieżnej o 10-15 centymetrów. Alerty mają obwiązywać do godziny 18 w środę.

W południowych powiatach Podkarpacia (bieszczadzki, leski, sanocki, krośnieński, jasielski i Krosno) obwiązują ostrzeżenia przed intensywnymi opadami deszczu (dochodzącymi do 25-35 mm) oraz silnymi porywami wiatru (do 80 kilometrów na godzinę).

Temperatura w nocy może spaść w okolice 0 stopni. Z prognozy zagrożeń wynika, że alerty dotyczące gołoledzi mogą zostać wydane dla województw: 

  • opolskiego,
  • dolnośląskiego,
  • lubuskiego,
  • wielkopolskiego,
  • łódzkiego,
  • mazowieckiego,
  • lubelskiego, 
  • podlaskiego, 
  • warmińsko-mazurskiego.

Samochód rozbity o drzewo.Mężczyzna pijany prowadził samochód. Doszło do poważnego wypadku

Więcej o: