W Karkonoskim Parku Narodowym pojawiły się zastrugi. Pracownicy wyjaśniają, co to takiego

Karkonoski Park Narodowy we wtorkowych komunikatach poinformował o bieżącej sytuacji meteorologicznej. Dodano, że na terenie parku pojawiły się zastrugi. Opublikowano też zdjęcia tego zjawiska.

Pracownicy Karkonoskiego Parku Narodowego przekazali we wtorek rano w mediach społecznościowych, że na Śnieżce jest 39 cm śniegu, tyle, co dzień wcześniej. Temperatura wynosiła przed południem - 6.7 stopnia Celsjusza.

"Na minusie jest też w Jakuszycach, a także przy schroniskach Strzecha Akademicka czy Odrodzenie. Przy obu stacje pogody odnotowały - 4 stopnie" - dodali przedstawiciele KPN.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Jednocześnie poinformowano o występujących na terenie parku "zastrugach".

"Zastrugi to formy przestrzenne w śniegu wytworzone przez wiatr. Powstają, kiedy wiatr wywiewa z jednych miejsc i deponuje w innych luźny śnieg, a warstwę zbitą i zmrożoną rozbija kryształkami lodu, nadając jej przestrzenne kształty. Nazwa pochodzi od strugać, nadawać ostry kształt" - wyjaśnił KPN.

GOPR o sytuacji w Karkonoszach

W Karkonoszach obowiązuje od poniedziałku 1. stopień zagrożenia lawinowego.

"Zagrożenie lawinowe przede wszystkim dotyczy górnych partii stromych stoków i żlebów po stronie zawietrznej, czyli wystaw północnych i północno-wschodnich, ze względu na wiejący wiatr z południa i południowego zachodu" - informuje GOPR Karkonosze.

Jak dodają ratownicy, pokrywa śnieżna w wyższych partiach Karkonoszy wynosi 30-50 cm.

Pogoda, śnieg (zdjęcie ilustracyjne)Pogoda. Zima wróci do Polski? Opady śniegu, siarczysty mróz i wiatr

"Więcej śniegu zalega w zagłębieniach i za przełamaniem terenu po stronie zawietrznej. W ciągu ostatniej doby spadło około 5 cm śniegu. Śnieg z bieżących i ostatnich opadów jest od kilku dni transportowany i odkładany, tworząc zwarte deski (10-30cm). Grubość pokrywy starszego i nawianego śniegu w tych miejscach wynosi 60-80cm" - dodaje GOPR.

Służby wskazują, że "warunki turystyczne na szlakach trudne" a "zarówno w wyższych partiach, jak i niższych występuje częściowe oblodzenie".

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: