Małopolskie. Zlikwidowano dwie linie produkcji narkotyków. "Dom był specjalnie przygotowany"

Policjanci z Tarnowa wspólnie z funkcjonariuszami z Krakowa zlikwidowali linię produkcyjną narkotyków. Zabezpieczono ponad cztery kilogramy amfetaminy, mefedronu oraz kilkadziesiąt 20 i 30-litrowych beczek z półproduktem do wytwarzania tych narkotyków. Z kolei policjanci z CBŚP zlikwidowali podobne laboratorium w powiecie krakowskim. Tam zabezpieczono 163 kg amfetaminy, wartej blisko 1,2 mln zł.

Policjanci z Tarnowa otrzymali informację, że w jednym z domów w Porębie Radlnej (pow. tarnowski) produkowane są narkotyki w dużych ilościach. Interwencja służb rozpoczęła się w piątek w południe.

Na miejscu funkcjonariusze z Tarnowa i Krakowa zastali pięć osób, dwie kobiety w wieku 59 i 21 lat, a także trzech mężczyzn w wieku 29, 29 i 22 lat. - Wszyscy to mieszkańcy Tarnowa. Zostali zatrzymani - przekazała tarnowska policja.

Tarnów. Służby zlikwidowały linię produkcyjną narkotyków

Podczas przeszukania i oględzin ustalono, że dom był specjalnie przygotowany do produkcji znacznej ilości narkotyków, a świadczyły o tym między innymi zgromadzone tam półprodukty w 20- i 30-litrowych beczkach, których policjanci odnaleźli kilkadziesiąt - informuje policja.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Chemicy stwierdzili, że odnalezione substancje nie są wybuchowe. Specjaliści z Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie zbadali zabezpieczone substancje. Zostały one zidentyfikowane jako mefedron i amfetamina, natomiast substancje ciekłe jako półprodukty konieczne do ich wytwarzania - wyjaśnia policja.

W sumie zabezpieczono ponad cztery kilogramy gotowych narkotyków oraz kilkadziesiąt beczek o różnej pojemności z półproduktami, z którym można było wytworzyć wymienione substancje psychotropowe w ilości nawet kilkudziesięciu kilogramów.

Zatrzymanym przedstawiono zarzuty. Grozi im co najmniej trzy lata więzienia. Sąd w Tarnowie zdecydował o tymczasowym areszcie na okres trzech miesięcy. Śledztwo w sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Tarnowie.

Małopolska. CBŚP przejęło 163 kg amfetaminy

To nie jedyna taka akcja służb w tym regionie w ostatnim czasie. Policjanci z CBŚP pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Nowym Sączu zlikwidowali laboratorium narkotyków syntetycznych. Służby  przejęły amfetaminę w formie stałej i płynnej, urządzenia i prekursory do jej produkcji.

Policjanci z rzeszowskiego Centralnego Biura Śledczego Policji pracowali nad tą sprawą przez kilka miesięcy. Z ustaleń wynikało, że narkotyki mogą być produkowane na terenie powiatu krakowskiego. - W wyniku prowadzonych działań funkcjonariusze dotarli do miejsca, gdzie produkowano hurtowe ilości amfetaminy. Na terenie prywatnej posesji funkcjonowała linia produkcyjna służąca wytwarzaniu amfetaminy - informuje CBŚP.

Służby przekazały, że laboratorium znajdowało się w pomieszczeniach gospodarczych. Funkcjonariusze ujawnili tam liczne odczynniki, środki chemiczne i urządzenia, a także szkło laboratoryjne w postaci kolb i zlewek. W jednym z pomieszczeń znajdował się również basen ogrodowy wypełniony wodą, wykorzystywaną w procesie schładzania.

Dodatkowo policjanci zabezpieczyli kilkudziesięciolitrowe beczki z zawartością płynnej amfetaminy oraz substancji poreakcyjnej. Wszystkie zabezpieczone środki zostały przekazane do dalszych badań. CBŚP informuje, że łącznie zabezpieczono 163 kg amfetaminy, wartej na rynku hurtowym blisko 1,2 mln zł. Dodatkowo zabezpieczono również 80 kg substancji, która została przekazana do dalszych badań laboratoryjnych.

Zatrzymano pięć osób. Usłyszały one zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz wytwarzania znacznych ilości substancji psychotropowych. Sąd zastosował wobec nich tymczasowy trzymiesięczny areszt.

Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono mienie należące do podejrzanych warte blisko 177 tys. zł.

Zobacz wideo Ekstremalna kara dla rowerzysty za przejazd pod szlabanem. Mandat droższy niż rower
Więcej o: