Minister zdrowia zapewnia, że mamy zapas leków. "Na co najmniej miesiąc"

- Na poziomie całego kraju, (...) widzimy, że te zapasy leków, czy to są antybiotyki, czy leki przeciwwirusowe, mamy tak naprawdę zapewnione na okres co najmniej miesiąca - zapewnił Adam Niedzielski. Minister zdrowia dodał, że do końca stycznia blisko 200 tys. leków przeciwwirusowych ma trafić do Polski.
Zobacz wideo Jak ochronić dzieci przed zakażeniem wirusem RSV i grypy?

W ostatnim czasie w Polsce odnotowano zwiększoną zachorowalność na grypę. Tylko od 1 do 7 stycznia tego roku - według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny - zarejestrowano 306 637 przypadków grypy i jej podejrzeń. Jednocześnie dochodzi do zakażeń koronawirusem i wirusem RSV.

To wszystko spowodowało oblężenie przychodni, a także braki niektórych leków. Przed świętami Bożego Narodzenia sprawdzaliśmy np. dostępność testów na grypę. Był wówczas problem, aby je kupić.

W piątek minister zdrowia poinformował, że epidemia grypowa "wyhamowuje". "Obłożenie łóżek pediatrycznych utrzymuje się od tygodnia na stałym poziomie, poniżej 10 tys. Spadła natomiast liczba hospitalizacji dzieci z powodu RSV i grypy. Jest to kolejny sygnał wyhamowania epidemii grypowej" - napisał Adam Niedzielski. 

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Janusz Kowalski na parkiecie w IzbicyPolitycy Solidarnej Polski na parkiecie. "Damy radę w You Can Dance?"

Minister zdrowia: Leków wystarczy nam na co najmniej miesiąc

Na antenie Polsat News Adam Niedzielski zapewnił, że w Polsce - przynajmniej na razie - nie zabraknie leków. - Na poziomie całego kraju, monitorując stany zaopatrzenia hurtowni, wszystkich aptek, widzimy, że te zapasy leków, czy to są antybiotyki, czy to są leki przeciwwirusowe, mamy tak naprawdę zapewnione na okres co najmniej miesiąca - powiedział. Jednocześnie zaznaczył, że najtrudniejsza sytuacja jest w przypadku leków przeciwwirusowych.

- Prowadzimy cały czas bieżące rozmowy z producentami. Mamy deklaracje przywozu do Polski kolejnych leków, żeby płynność dostaw była zapewniona w kolejnych tygodniach - podkreślił minister zdrowia. - Mamy taką deklarację, że do końca stycznia blisko 200 tys. leków przeciwwirusowych trafi do Polski. To jest mniej więcej dwutygodniowy, kolejny zasób, który pomoże iść dalej - stwierdził polityk.

Adam Niedzielski poinformował też, iż leki przeciwwirusowe znajdują się na liście leków, których nie wolno wywozić z Polski. - My musimy pilnować przede wszystkim swojego rynku - dodał.

siedziba firmy Andrzeja I. E&K, LublinŚmierć handlarza respiratorami. Z ciała w Albanii pobrano próbki do badań

Więcej o: