Rzeki mogą wezbrać powyżej stanów ostrzegawczych. "Pomarańczowe" alerty IMGW dla trzech województw

IMGW wydał "pomarańczowe" ostrzeżenia przed wezbraniami wód powyżej stanów ostrzegawczych w województwach: lubelskim, dolnośląskim i opolskim. Wprowadzono je w związku ze spływem wód opadowo-roztopowych. Jest też prognoza zagrożeń dla woj. świętokrzyskiego.

Alert hydrologiczny drugiego stopnia przed wezbraniami wód z przekroczeniem stanów ostrzegawczych obowiązuje na obszarze: Bugu od ujścia Uherki do Krzyczewa (województwo lubelskie) i Widawy od Namysłowa do ujścia do Odry (woj. dolnośląskie i opolskie).

Śnieg (zdjęcie ilustracyjne)Pogoda na ferie zimowe 2023. Zima zaskoczy uczniów jeszcze w styczniu?

IMGW: Dalszy wzrost poziomu wody. Gdzie? 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podaje w komunikacie, że "w związku ze spływem wód opadowo-roztopowych prognozowany jest dalszy wzrost poziomu wody w strefie stanów wysokich z przekroczeniem stanu ostrzegawczego na Bugu w profilu Krzyczew".

Dodano, że "na Widawie poniżej Namysłowa stany wody będą miały tendencję wzrostową w strefie wody wysokiej: w Zbytowej powyżej stanu ostrzegawczego, w Krzyżanowicach z możliwością przekroczenia stanu ostrzegawczego".

Więcej wiadomości z Polski na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Według IMGW prawdopodobieństwo wystąpienia tych zjawisk wynosi 80-90 proc. Ostrzeżenie dla woj. dolnośląskiego i opolskiego będzie ważne do godz. 11:00 w niedzielę 15 stycznia, a dla lubelskiego do godz. 13:00, również w niedzielę.

Zobacz wideo Wygląda jak cud natury. Dwie rzeki w Genewie łączą się, ale nie mieszają

Prognoza zagrożeń hydro dla woj. świętokrzyskiego

Instytut wydał też prognozę zagrożeń drugiego stopnia dot. wezbrania z przekroczeniem stanów ostrzegawczych w woj. świętokrzyskim. Chodzi o obszar: zlewnia Pilicy do Zbiornika Sulejów.

Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, z tendencją wzrostową stanu wody, z możliwością krótkotrwałego przekroczenia stanów alarmowych".

Więcej o: