Polacy ocenili koalicyjne rządy w XXI wieku. Złe wiadomości dla PiS [SONDAŻ]

Polacy spośród czterech koalicji rządowych w XXI wieku najlepiej oceniają rządy PO i PSL - wynika z sondażu SW Research dla "Rzeczpospolitej". Najwięcej ankietowanych stwierdziło jednak, że żadnej z tych koalicji nie ocenia pozytywnie.

W XXI wieku Polską rządziły cztery koalicje rządowe:

  • od 2001 r. - SLD-PSL, 
  • od 2005 r. - PiS z Ligą Polskich Rodzin i Samoobroną, 
  • od 2007 r. - PO-PSL,
  • od 2015 r. - Zjednoczona Prawica, czyli PiS, Solidarna Polska i Porozumienie, które zastąpiła potem Partia Republikańska. 

SW Research dla "Rz" spytało respondentów, który z tych rządów oceniają najlepiej. 

Zobacz wideo PPS pójdzie z Platformą? Rozenek: Rozmowy z Donaldem Tuskiem są dla mnie zaszczytem

Koalicja PO-PSL najlepiej oceniania

Na PO-PSL wskazało 26,5 proc. Na drugim miejscu znalazł się obecny rząd, który za najlepszy oceniło 17,8 proc. badanych. 8 proc. respondentów wskazało na SLD i PSL, a 5,9 proc. na PiS z LPR i Samoobroną

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Najczęściej wybieraną opcją przez ankietowanych była jednak odpowiedź "Wszystkie te koalicje oceniam negatywnie". Tak uważa aż 41,8 proc. Polaków. 

Sondaż. Jaki rząd będzie najkorzystniejszy? 

Sondaże wskazują na to, że PiS w tegorocznych wyborach parlamentarnych nie uzyska samodzielnej większości i będzie musiał znów stworzyć koalicję, jeśli wygra. Podobnie wygląda sytuacja PO. 

Zdaniem Polaków najkorzystniejszy byłby rząd koalicyjny złożony z KO, Polski 2050, Nowej Lewicy i PSL. W grudniowym sondażu na taką opcję wskazało 26,5 proc. respondentów. 11,7 proc. uczestników badania wskazało większościowy rząd Koalicji Obywatelskiej, natomiast 10,7 proc. większościowy rząd Prawa i Sprawiedliwości. 

8 proc. uznało, że najlepiej rządziłaby koalicja PiS i Konfederacji, natomiast 6,2 proc. opowiada się za dalszymi rządami Zjednoczonej Prawicy (PiS, Solidarna Polska i Republikanie). 15 proc. wskazało odpowiedź "inny rząd", natomiast 21,9 proc. respondentów nie ma zdania.

Więcej o: