Janina Goss, "szamanka PiS", pożyczała pieniądze Jarosławowi Kaczyńskiemu. Ile teraz zarobi w Orlenie?

Janina Goss została powołana do rady nadzorczej PKN Orlen. Wniosek w tej sprawie złożył Jacek Sasin. Jak się okazuje, Goss jest jedną z wieloletnich współpracowniczek prezesa PiS, która dawniej pożyczała Jarosławowi Kaczyńskiemu pieniądze. Ile zarobi na nowym stanowisku?

11 stycznia Janina Goss została powołana do składu rady nadzorczej PKN Orlen. Jak przekazała firma, nastąpiło to na wniosek ministra aktywów państwowych Jacka Sasina. Z kolei "Fakt" ustalił, jak dużo zarobi Goss na swoim nowym stanowisku.

Zobacz wideo

Janina Goss w PKN Orlen. Ile będzie zarabiać w radzie nadzorczej?

Jak zaważa "Fakt", Janina Goss od dawna zasiada w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa - dotyczy to m.in. PGE i Banku Ochrony Środowiska. W oby spółkach przyjaciółka Jarosława Kaczyńskiego zarobiła niemal 900 tysięcy złotych. W lipcu 2022 roku "Wyborcza" pisała, że jej obecność w oby radach może być niezgodna z prawem. W grudniu 2022 roku Goss nagle odeszła z BOŚ Banku. Wkrótce otrzymała jednak kolejne, prominentne stanowisko. 

Z ustaleń dziennika wynika, że roczne wynagrodzenie członka rady nadzorczej PKN Orlen wynosi 136 tysięcy złotych. Według anonimowych polityków Prawa i Sprawiedliwości, 79-letnia Janina Goss trafiła akurat do tej spółki nieprzypadkowo. -  Ma stać się uchem prezesa PiS i informować o tym, co dzieje się w spółce - mówi rozmówca "Faktu". 

Janina GossPrzyjaciółka Jarosława Kaczyńskiego z nową posadą. Janina Goss w Orlenie

Kim jest Janina Goss? Media nazywają ją "szamanką PiS"

Janina Goss praktycznie w ogóle nie wypowiada się w mediach. Jarosław Kaczyński mówi o niej jednak wyjątkowo ciepło - jako jednej z nielicznych osób, na których nigdy się nie zawiódł. Sama Goss przyjaźniła się przez wiele lat z Jadwigą Kaczyńską, matką Lecha i Jarosława i miała gościć w domu Kaczyńskich na niedzielnych obiadach. Z Jarosławem ma znać się jeszcze z czasów Porozumienia Centrum i bardzo wspierała go po śmierci jego brata w 2010 roku. Wiadomo, że jest zapaloną zielarką, przez co media niejednokrotnie pisały o niej jako o "szamance PiS". 

Janina Goss ukończyła prawo na Uniwersytecie Łódzkim i ma tytuł radcy prawnego. W latach 1990-2003 była członkinią Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi. Od 1991 do 2003 roku pracowała na stanowisku radcy prawnego w łódzkim Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska. To w lokalnym PiS w Łodzi ma też sprawować nieformalną "władzę absolutną". 

Jarosław KaczyńskiPracownicy Srebrnej skarżą się na przyjaciółki Kaczyńskiego i błagają go o pomoc

W latach 2009-2010 była członkinią rady nadzorczej Polskiego Radia S.A., a w latach 2006-2009 członkinią rady nadzorczej w TVP S.A. Od 2012 roku jest członkinią zarządu w spółce Srebrna, która miała wybudować "dwie wieże" w centrum Warszawy. 

Istotne są jednak jej powiązania z PiS. W 2014 roku, po interwencji mediów i Komisji Etyki Poselskiej, Jarosław Kaczyński ujawnił, że to Janina Goss pożyczyła mu 200 tysięcy złotych na leczenie matki. W 2019 roku "Wyborcza" pisała o Goss, że ma "nie tylko nieograniczony dostęp do ucha Kaczyńskiego, ale nawet swój pokój w centrali PiS przy Nowogrodzkiej w Warszawie". Chociaż nigdy nie zajmowała kluczowego stanowiska w PiS, to właśnie ona jest wymieniana wśród osób, które mają wpływ na obsadę stanowisk w państwowych firmach. W przeszłości miała wpłynąć na zwolnienie Jacka Kurskiego z funkcji prezesa TVP. 

Więcej o: