Kleszcze aktywne także zimą. Lasy Państwowe ostrzegają. "Wylazły"

Na stronie Lasów Państwowych pojawiło się zdjęcie kleszcza, na którego natrafił jeden z leśniczych. W komentarzach pojawiają się też zdjęcia pajęczaków, które znalazły się m.in. na sierści psów po spacerze. Jak się okazuje, najbardziej niebezpieczne gatunki kleszczy uaktywniają się przy temperaturze 7 stopni Celsjusza. A w styczniu doświadczyliśmy już temperatury w okolicach 19 stopni.

We wtorek 10 stycznia na stronie Lasów Państwowych pojawiło się zdjęcie kleszcza, który znajduje się na dłoni. "Wylazły" - dodano do fotografii, której autorem jest nadleśniczy dr inż. Grzegorz Gaczyński z nadleśnictwa Bolewice w województwie zachodniopomorskim.

Kleszcze pojawiają się w polskich lasach. Jest już wystarczająco ciepło 

Lasy Państwowe dodają, że zimą także należy uważać na kleszcze - nawet te, które zazwyczaj zapadają w sen zimowy. Niestety, wysokie temperatury sprawiają, że groźne pajęczaki zaczęły już atakować. Większość z nich bowiem uaktywnia się przy temperaturze 7 stopni Celsjusza - a w ostatnich dniach miejscami było o wiele cieplej. W komentarzach pod postem Lasów Państwowych pojawiły się wpisy, w których użytkownicy przyznają, że już na początku stycznia znajdywali w sierści zwierząt kleszcze. 

Na ataki kleszczy szczególnie narażone są psy i koty wychodzące na spacery. Przy ciepłych zimach warto zabezpieczyć pupila preparatem przeciw kleszczom i założyć obrożę nasączoną substancją działającą kleszczobójczo.

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl.

Lasy Państwowe - zdjęcie ilustracyjneLasy Państwowe. Powołano zespół duszpasterski. Zadba o postawy moralne

Łagodne zimy sprzyjają przetrwaniu i zwiększeniu populacji kleszczy. Pajęczaki te mogą dzięki temu dłużej żerować, a młode osobniki mają większe szanse przetrwania. Zmiany klimatyczne sprawiają, że sezon na kleszcze może trwać cały rok - nawet w przypadku hibernujących odmian. 

Kleszcze nie funkcjonują przy temperaturze poniżej zera. Gdy temperatura powietrza jest niższa, czynności życiowe pajęczaków zostają spowolnione. Ukrywają się one wówczas w ściółce leśnej, dziuplach, szczelinach, stertach liści czy w szczelinach w korze drzew - jeśli tego nie zrobią, nie przeżyją mrozów. Niektóre odmiany przystosowały się już jednak do warunków zimowych i pozostają aktywne nawet przy braku schronienia i dużym spadku temperatury. 

Gołoledź / zdjęcie ilustracyjneZłamała staw biodrowy na oblodzonym chodniku. Sąd przyznał 90 tys. zł

Więcej o: