Andrzej Duda: Polska przekaże Ukrainie kompanię czołgów Leopard

Przywódcy Polski, Ukrainy i Litwy podpisali we Lwowie Wspólną Deklarację Prezydentów Trójkąta Lubelskiego - poinformowała kancelaria prezydenta RP. Andrzej Duda zadeklarował również, że Polska podjęła decyzję o przekazaniu Ukrainie kompanii czołgów Leopard, jednak w ramach koalicji międzynarodowej.
Zobacz wideo Tusk o działaniach kompromitujących policję: To jest tak żałosne!

Prezydent Polski Andrzej Duda, prezydent Litwy Gitanas Nauseda i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkali się w środę we Lwowie. Podpisali tam Wspólną Deklarację Prezydentów Trójkąta Lubelskiego.

- Jestem wdzięczny Polsce i Litwie za decyzje o wsparciu militarnym. Pokazuje to, że jesteśmy partnerami i przyjaciółmi - mówił Zełenski. Prezydent Ukrainy podziękował Litwinom i Polakom za przyjęcie uchodźców z Ukrainy. - Ukraińcy będą pamiętać o tej pomocy przez wiele lat - mówił przywódca Ukrainy.

Prezydenci Polski, Litwy i Ukrainy podpisali ważną deklarację

Wołodymyr Zełenski napisał na Facebooku, że tematem spotkania jest sytuacja w północno-zachodniej części kraju. "Omówiono stan sprzętu bezpieczeństwa granic państwowych, sytuację operacyjną na granicy z Republiką Białorusi oraz środki przeciwdziałania dywersji na tych terenach" - napisał na Facebooku.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Jak mówił podczas konferencji we Lwowie, rozmowy dotyczyły także ochrony infrastruktury krytycznej przed rosyjskimi nalotami, jej naprawie oraz dalszej pomocy militarnej i humanitarnej dla Ukrainy. - To współpraca między prawdziwymi przyjaciółmi - mówił ukraiński przywódca.

Wołodymyr Zełenski dodał, że dużo uwagi poświęcono także tematowi integracji Ukrainy z Unią Europejską i NATO. - Mam nadzieję, że to się wydarzy jeszcze w tym roku, chcemy przyspieszenia integracji, tak, jak to było w przypadku Szwecji - podkreślił.

Andrzej Duda: Przekażemy Leopardy Ukrainie

Z kolei Andrzej Duda podkreślił, że Polska była pierwszy państwem, które udzieliło Ukrainie pomocy w obliczu rosyjskiej agresji. - Przekazaliśmy czołgi, amunicję, karabinki Grot, armatohaubice Krab i cały czas przekazujemy sprzęt wojskowy - mówił prezydent. Głowa państwa zadeklarowała, że nasz kraj wspiera i będzie wspierać Ukrainę.

- Wspieramy Ukrainę politycznie i dalej będziemy przekazywać Ukrainie broń, także w ramach ogromnie przyspieszonej modernizacji polskiej armii. Ukraina zasługuje z całą pewnością na wejście do Unii Europejskiej oraz na wsparcie ze strony NATO - mówił dalej Duda.

Andrzej Duda pytany przez dziennikarzy o przekazanie czołgów Leopard powiedział, że po zapowiedziach premiera Mateusza Morawieckiego, Polska podjęła decyzję o takim wsparciu dla Ukrainy.

- Zostanie przekazana kompania czołgów Leopard w ramach budowania koalicji, ponieważ musi zostać spełniony cały szereg wymogów formalnych, zgód, które są w tym celu potrzebne, ale przede wszystkim chcemy, żeby to była koalicja międzynarodowa - powiedział prezydent.

- Podjęliśmy decyzję o włożeniu pierwszego pakietu czołgowego kompanii czołgów Leopard, która - mam nadzieję - w szeregu z innymi kompaniami czołgów popłynie w niedługim czasie różnymi drogami na Ukrainę i będzie mogła wzmocnić obronę Ukrainy. Taka decyzja w Polsce już jest - oświadczył prezydent.

Wołodymyr Zełenski mówił, że Ukraina czeka na wspólną decyzję państw, które mogłyby przekazać część swoich czołgów. Przyznał, że jeden kraj nie może zapewnić wystarczającej liczby maszyn.

Więcej o: