Polska, Litwa i Ukraina podpisały ważną deklarację. "Jesteśmy partnerami i przyjaciółmi"

Andrzej Duda, Gitanas Nauseda i Wołodymyr Zełenski podpisali Wspólną Deklarację Prezydentów Trójkąta Lubelskiego. Przywódcy potwierdzili m.in. niezbywalne prawa Ukrainy do obrony swojej suwerenności i integralności terytorialnej.

We Lwowie w środę (11 stycznia) prezydenci Polski, Litwy i Ukrainy podpisali Wspólną Deklarację Prezydentów Trójkąta Lubelskiego. - Jestem wdzięczny Polsce i Litwie za decyzje o wsparciu militarnym; pokazuje to, że jesteśmy partnerami i przyjaciółmi - mówił Wołodymyr Zełenski podczas konferencji prasowej.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo "Terroryści muszą przegrać, a każda próba nowej ofensywy z ich strony musi skończyć się porażką"

Polska, Litwa i Ukraina podpisały wspólną deklarację. To nie pierwsze spotkanie prezydentów

Ostatnie spotkanie trzech prezydentów w formule Trójkąta Lubelskiego odbyło się 23 lutego 2022 roku w Kijowie na dzień przed rosyjską inwazją, o czym przypomniał Andrzej Duda. Prezydent zwrócił także uwagę na zasługi Polski i Polaków w niesieniu pomocy dla Ukraińców.

- To Polska była tym pierwszym państwem, które udzieliło Ukrainie spektakularnej pomocy w obliczu rosyjskiej agresji - przekazaliśmy czołgi, amunicję, karabinki Grot, armatohaubice Krab i cały czas przekazujemy sprzęt wojskowy - mówił. - Wspieramy Ukrainę politycznie i dalej będziemy przekazywać Ukrainie broń, także w ramach ogromnie przyspieszonej modernizacji polskiej armii - dodał Andrzej Duda

Wołodymyr Zełenski podziękował Polakom i Litwinom za pomoc jego rodakom. - Ukraińcy będą pamiętać o tej pomocy przez wiele lat - powiedział.

Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski w ukraińskim parlamencie, 22 maja 2022 roku.Andrzej Duda najpopularniejszym politykiem w Ukrainie. Pokonał Bidena

Trójkąt Lubelski jest ważnym formatem regionalnej współpracy

Przywódcy we wspólnej deklaracji potwierdzili m.in. niezbywalne prawa Ukrainy do obrony swojej suwerenności i integralności terytorialnej. Podkreślili również wolę współpracy w procesie odbudowy zaatakowanego kraju po zakończeniu konfliktu.

"Trójkąt Lubelski jest ważnym formatem regionalnej współpracy Polski, Ukrainy i Litwy, którego znaczenie wciąż rośnie. Obecnie współpraca jest rozszerzana o nowe obszary obejmujące poza bezpieczeństwem również kwestie dotyczące energetyki, infrastruktury, nauki oraz kultury" - czytamy na stronie KPRP.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przemawia na podczas posiedzenia Kongresu na Kapitolu w Waszyngtonie, 21 grudnia 2022 r.Wołodymyr Zełenski odebrał ukraińskie obywatelstwa czterem politykom

Więcej o: