Policja sprawdzi, co lajkujesz. Jeśli będzie tego potrzebować. "Nie zostajemy w tyle"

Dane z telefonu i tabletu, aktualne i usunięte oraz bieżąca lokalizacja - policja będzie mogła sprawdzić takie informacje, jeśli uzna, że jest to konieczne. Nowe narzędzia informatyki śledczej mają pomóc walczyć policji z przestępczością - zapewniają funkcjonariusze.

Policja dostała licencje do nowych, specjalistycznych narzędzi, które pozwolą sprawdzać zasoby urządzeń telefonów i tabletów, także te szyfrowane i usunięte - informuje RMF FM. Chodzi m.in. o listę połączeń, wiadomości tekstowe, aktywność w internecie oraz dane lokalizacyjne. 

Funkcjonariusze będą mogli uzyskać również dostęp do danych w chmurze i "profilowania cyfrowego". Stacja wyjaśnia, że chodzi o przeglądanie polubionych w internecie treści, zamieszczanych komentarzy i aktywności związanych z wydarzeniami. 

Polska policja nie może i nie pozostaje w tyle, ale na bieżąco dostosowuje się i prześciga grupy przestępcze

- tak nowe uprawnienia komentuje sama policja

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Kamiński broni komendanta strzelającego z granatnika. Rozenek: Minister stał się zakładnikiem tej sprawy

Policja z dostępem do nowych cyfrowych narzędzi

Dostęp do wymienionych cyfrowych usług miał kosztować Komendę Główną Policji ponad 6,5 mln złotych - podaje RMF FM. Policja w komunikacie podkreśla, że pozyskanie nowych narzędzi pracy było konieczne ze względu na "rozwój nowoczesnych technologii".

Policja twierdzi, że jej działania nie będą wykraczać "poza granice określone w przepisach" i nie będą ingerować w prywatność obywateli.

Główny cel to oczywiście zapobieganie, zwalczanie i wykrywanie przestępstw dokonywanych na naszą szkodę. Zapewniam, że chroniąc naszych obywateli, zapobiegając przestępstwom, nie możemy i nie zostajemy w tyle, ale cały czas rozwijamy się, aby było bezpiecznie i abyśmy byli skuteczniejsi dla naszego wspólnego dobra, a bezpieczeństwo, to jedna z najważniejszych potrzeb każdego z nas

- stwierdza KGP. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: