Andrzej Duda najpopularniejszym politykiem w Ukrainie. Pokonał Joe Bidena [SONDAŻ]

Andrzej Duda cieszy się dużym zaufaniem obywateli Ukrainy - wynika z sondażu, który został przeprowadzony na zlecenie Centrum "Nowa Europa". Polski prezydent zdobył 87 proc. głosów i pokonał Joe Bidena.

Andrzej Duda wielokrotnie został nazwany przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego przyjacielem. Okazuje się, że polskiego przywódcę darzą sympatią także obywatele Ukrainy, o czym świadczą wyniki sondażu, który przeprowadzono między 16 a 25 grudnia 2022 roku przez ośrodek badania opinii Info Sapiens LLC na zlecenie Centrum "Nowa Europa".

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Czy Andrzej Duda jest dobrym prezydentem? Kamiński: Nie

 Andrzej Duda na pierwszym miejscu w ukraińskim rankingu zaufania

Andrzej Duda utrzymał tytuł lidera. W 2021 roku zdobył 52 proc. głosów. Teraz jego poparcie wzrosło i uzyskał ich aż 87 proc. - podaje ukraińska agencja informacyjna RBC.

Tuż za polskim przywódcą znalazł się Joe Biden, któremu ufa 79 proc. Ukraińców. Na trzecim miejscu uplasowała się szefowa Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen (73 proc). Premier Wielkiej Brytanii, Rishi Sunak zakończył ranking z wynikiem 64 proc. 

Nie jest zaskoczeniem, że 97 proc. Ukraińców nie ufa Władimirowi Putinowi, a 94 proc. Alaksandrowi Łukaszence. W niechlubnym zestawieniu znalazł się także prezydent Chin, Xi Jinping (73 proc.) i premier Węgier Viktor Orban (69 proc.).

Z sondażu wynika również, że w ciągu roku wzrosła nieufność Ukraińców wobec prezydenta Francji, Emmanuela Macrona, do przywódcy Turcji, Recepa Tayyipa Erdogana i kanclerza Niemiec, Olafa Scholza.

Władimir Putin. Mińsk, 19 grudnia 2022 r.Władimir Putin o Emmanuelu Macronie: Wciąż utrzymujemy relacje biznesowe

Polityk 2022 roku. Andrzej Duda musiał ustąpić

Polacy także wybrali polityka, który zrobił na nich największe wrażenie w 2022 roku. W sondażu United Surveys przeprowadzonego na zlecenie wp.pl pierwsze miejsce zajął prezydent Warszawy i wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej - Rafał Trzaskowski. Wskazało na niego prawie 20 proc. ankietowanych. Więcej na ten temat w artykule:

Prezydent Warszawy Rafał TrzaskowskiPolityk roku 2022 wybrany. Szefowie PiS i PO musieli mu ustąpić

Więcej o: