Kiedy spadnie śnieg? Zaczęło sypać w Tatrach. Nawet 30 cm świeżego puchu [OSTRZEŻENIA IMGW]

Synoptycy IMGW wydali na wtorek 10 stycznia ostrzeżenia pierwszego stopnia dotyczące intensywnych opadów śniegu. W południowej Polsce należy spodziewać się także opadów deszczu. Wieczorem z kolei mogą zostać wydane alerty dotyczące gołoledzi.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia dla województw śląskiego i małopolskiego. W tych regionach obowiązują dwa rodzaje alertów.

Zobacz wideo Aplikacje do sprawdzania pogody

Ostrzeżenia IMGW przed intensywnymi opadami śniegu i deszczu

Alerty dotyczące śnieżyc obowiązują od godziny 3 we wtorek 10 stycznia do godziny 22 w środę 11 stycznia. Wydane zostały w województwie śląskim w powiatach cieszyńskim i żywieckim oraz w województwie małopolskim w powiatach suskim, nowotarskim, tatrzańskim, limanowskim i nowosądeckim. 

"Prognozowane są opady śniegu powodujące przyrost pokrywy śnieżnej o 10 cm do 15 cm". Wysoko w górach może spaść nawet 30 cm świeżego białego puchu - dotyczy to powiatów tatrzańskiego i nowosądeckiego. W pozostałych powiatach objętych alertem może spaść do maksymalnie 20 cm śniegu.

Ponadto w Małopolsce w powiatach wadowickim, oświęcimskim, chrzanowskim, krakowskim, myślenickim, wielickim, proszowickim, bocheńskim, brzeskim, tarnowskim i dąbrowskim oraz w miastach Kraków i Tarnów spodziewane są intensywne opady deszczu. "Prognozowana wysokość opadów od 25 mm do 35 mm" - czytamy w komunikacie IMGW.

Dodatkowo w ciągu dnia synoptycy mogą wydać alerty dotyczące gołoledzi. Dotyczy to południowych powiatów województw śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Na tym obszarze temperatura może spaść poniżej 0 stopni, a padający śnieg i deszcz zacznie przymarzać na chodnikach i drogach. 

Z prognozy zagrożeń wynika, że w kolejne dni - środę, czwartek i piątek, IMGW nie przewiduje żadnych ostrzeżeń. Sytuacja ta może oczywiście ulec zmianie.

Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: