Nagłe spotkanie Dudy z Morawieckim w BBN. Tematem "aktualna sytuacja bezpieczeństwa"

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego poinformował, że prezydent Andrzej Duda zaprosił na spotkanie w siedzibie BBN premiera oraz ministrów. Rozmowy mają dotyczyć "aktualnej sytuacji bezpieczeństwa".

"Prezydent będzie chciał omówić aktualną sytuację bezpieczeństwa oraz politykę sojuszniczą związaną z wojną na Ukrainie'' - napisał w mediach społecznościowych Jacek Siewiera. Spotkanie jest zaplanowane na popołudnie.

Sprawa przekazania Ukrainie Leopardów. "Symboliczne wsparcie"

O zaplanowanym na poniedziałek spotkaniu w BBN mówił w Radiu ZET szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch. - Dziś w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego będzie spotkanie prezydenta z premierem, szefem MON nt. sytuacji za wschodnią granicą - mówił minister w trakcie rozmowy na temat ewentualnego przekazania Ukrainie czołgów Leopard. - Trzeba najpierw ustalić, co dokładnie nasi sojusznicy chcą zrobić - dodał. Jak podkreślał, "sprawa jest w toku" i dotyczy "symbolicznego wsparcia" w postaci "kilku lub kilkunastu sztuk". 

Zobacz wideo Przerażający wypadek w Płońsku. Na pasach potrącona para z psem

W ubiegłym tygodniu "Wall Street Journal" informował o możliwości przekazania Ukrainie czołgów Leopard. Doniesienia te komentował w sobotę premier Mateusz Morawiecki. - Razem z panem prezydentem prowadzimy rozmowy, które miałyby zmierzać w kierunku zbudowania szerszej koalicji państw, które mogłyby przekazywać ten ciężki, nowoczesny sprzęt. Tyle mogę powiedzieć na ten moment - powiedział Morawiecki. Dopytywany o sprawę stwierdził, że "my sami naszych kolejnych czołgów na ten moment nie zamierzamy przekazywać". 

Więcej o: