Błaszczak o Patriotach z Niemiec: Trafią do województwa lubelskiego. Będą wpięte w polski system

Szef MON Mariusz Błaszczak przekazał na sobotniej konferencji prasowej, że wyrzutnie Patriot, które Niemcy przekażą Polsce, trafią do województwa lubelskiego. Dodał, że baterie, które pojadą do Ukrainy, "spowodują również wzrost bezpieczeństwa w naszym kraju".

- Już na poziomie wojskowym prowadzimy rozmowy [ws. przekazania Polsce sprzętu]. Te wyrzutnie, jeszcze nie wiemy do końca, ile, trafią do województwa lubelskiego. Naszym dużym osiągnięciem jest to, że one będą wpięte w polski system obronny, a więc to polski dowódca operacyjny będzie dowodził tymi patriotami. To jest cel, który stawialiśmy sobie podczas negocjacji. Ten cel został spełniony - przekazał na konferencji Mariusz Błaszczak.

Zobacz wideo Glapiński o współpracy z PiSem i nowym stanowisku Kurskiego: Nie bywam u lidera pewnej partii. Nie otrzymuję wskazówek

Mateusz Morawiecki o Leopardach dla Ukrainy: Na ten moment nie zamierzamy przekazywać

Jak dodał, system Patriot, który trafi do Ukrainy - niemiecki i amerykański - "spowoduje również wzrost bezpieczeństwa w naszym kraju". - Dlatego że zminimalizuje ryzyko takiego tragicznego zdarzenia, z jakim mieliśmy do czynienia 15 listopada ubiegłego roku, a także zminimalizuje ryzyko blackoutów w Ukrainie, a więc kolejnej fali uchodźców - ocenił.

W piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował kanclerzowi Niemiec Olafowi Scholzowi za nowy pakiet pomocy wojskowej. Jak przypomniał na Twitterze, do jego kraju trafi z Niemiec kilkadziesiąt wozów bojowych Marder oraz bateria przeciwlotnicza Patriot. Amerykanie jeszcze w grudniu poinformowali, że dadzą Ukrainie baterie Patriot, a w tym tygodniu ogłosili również, że pomoc obejmie m.in. wozy bojowe Bradley. Stany Zjednoczone i Niemcy będą szkoliły ukraińskich wojskowych w obsłudze nowego wyposażenia.

Leopardy dla Ukrainy? Morawiecki komentuje

Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej odniósł się do medialnych doniesień, że Polska ma przekazać Ukrainie czołgi Leopard. W piątek o takiej możliwości informował "Wall Street Journal". Informację dziennika potwierdził również czeski dyplomata zaangażowany w wysyłkę broni Ukraińcom. Tłumaczył dziennikarzom, że Polska rozważa "danie czegokolwiek, byleby pomóc Ukrainie". To mogłaby być naprawdę znaczna pomoc, bo jak opisuje "Wall Street Journal" - "Leopardy są znacznie lepiej opancerzone i lepiej chronione przed bronią przeciwpancerną niż pojazdy oferowane do tej pory przez Francję, Niemcy i USA".  

Czołgi Leopard 2 (zdjęcie ilustracyjne)Media: Polska może przekazać Ukrainie czołgi Leopard 2

- Razem z panem prezydentem prowadzimy rozmowy, które miałyby zmierzać w kierunku zbudowania szerszej koalicji państw, które mogłyby przekazywać ten ciężki, nowoczesny sprzęt. Tyle mogę powiedzieć na ten moment - powiedział Morawiecki. Dopytywany o sprawę stwierdził, że "my sami naszych kolejnych czołgów na ten moment nie zamierzamy przekazywać". 

Więcej o: