Polacy nie wierzą już w PiS? Wyniki najnowszego sondażu nie ucieszą partii rządzącej

Prawo i Sprawiedliwość nie będzie rządzić po wyborach parlamentarnych w 2023 roku - tak uważa ponad połowa ankietowanych w badaniu SW Research dla rp.pl. Część z nich przewiduje, że PiS wybory po prostu przegra, ale część jest zdania, że PiS wybory wygra, ale nie stworzy koalicji.

Wybory parlamentarne powinny odbyć się jesienią 2023 roku. Według grudniowego sondażu przeprowadzonego dla portalu OKO.press i radia TOK FM, Prawo i Sprawiedliwość wciąż może liczyć na najwyższe poparcie wśród partii politycznych w Polsce. Na formację Jarosława Kaczyńskiego głosować chce 34 proc. respondentów.   

Zobacz wideo Czy rząd PiS "uległ szantażowi" UE? Cymański: Nie wiem, czy uległ, bo nie znam szczegółów

PiS i najnowsze sondaże

Za PiS uplasowała się Koalicja Obywatelska, na którą oddanie głos deklaruje 27 proc. ankietowanych. KO może liczyć na najwyższe poparcie w grupie wiekowej 18-49 lat oraz wśród mieszkańców miast powyżej 20 tys. Wyborcze podium zamyka Polska 2050 Szymona Hołowni z 10-procentowym wynikiem. 

Z sondażu wynika, że jeszcze dwie partie dostałyby się do Sejmu. To Lewica z wynikiem 9 proc. oraz Konfederacja - 6 proc.   

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Polacy nie wierzą już w PiS? Ponad połowa uważa, że nie będą rządzić

Gdyby jednak wyniki sondażu przełożyć na liczbę mandatów to okazuje się, że PiS mimo wygranej nie będzie mógł rządzić samodzielnie, gdyż partii zabraknie w Sejmie mandatów.

Podobne wnioski można wyciągnąć po wynikach badania dla "Rzeczpospolitej". W sondażu SW Research dla rp.pl zapytano: "Jaki Pani/Pana zdaniem wynik wyborczy w nadchodzących wyborach osiągnie PiS". Większość - 54,1 proc. uważa, że PiS nie będzie rządził po wyborach. Przy czym 35 proc. respondentów uważa po prostu, że PiS przegra wybory, a 19,1 proc. przewiduje, że prawicowe ugrupowanie co prawda wygra wybory, ale nie zbuduje większości i znajdzie się w opozycji. 14,8 proc. respondentów jest zdania, iż PiS wygra wybory i będzie rządzić w koalicji, a jedynie 10,3 proc., że wygra wybory i będzie rządzić samodzielnie. 

Przegraną PiS-u przewidują przede wszystkim osoby poniżej 24. roku życia i mieszkające w miastach od 200 tys. do 499 tys. mieszkańców. 20,8 proc. respondentów nie ma zdania w tej sprawie. 

Wybory parlamentarne 2023

Zgodnie z konstytucją kolejne wybory parlamentarne powinny odbyć się jesienią 2023 roku. Ich dokładna data nie jest jednak na razie znana - musi zostać podana nie później niż 90 dni przed upływem czterech lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu.  

Wybory parlamentarne odbywają się zawsze w dzień wolny od pracy, w terminie 30 dni przed upływem czterech lat od początku kadencji Sejmu. Obecna trwa do 12 listopada 2023 roku, co oznacza, że możliwe są cztery terminy: 

  • niedziela 15 października 2023 r., 
  • niedziela 22 października 2023 r., 
  • niedziela 29 października 2023 r., 
  • niedziela 5 listopada 2023 r. 
Więcej o: