Wybory parlamentarne powinny odbyć się jesienią 2023 roku. Według grudniowego sondażu przeprowadzonego dla portalu OKO.press i radia TOK FM, Prawo i Sprawiedliwość wciąż może liczyć na najwyższe poparcie wśród partii politycznych w Polsce. Na formację Jarosława Kaczyńskiego głosować chce 34 proc. respondentów.
Za PiS uplasowała się Koalicja Obywatelska, na którą oddanie głos deklaruje 27 proc. ankietowanych. KO może liczyć na najwyższe poparcie w grupie wiekowej 18-49 lat oraz wśród mieszkańców miast powyżej 20 tys. Wyborcze podium zamyka Polska 2050 Szymona Hołowni z 10-procentowym wynikiem.
Z sondażu wynika, że jeszcze dwie partie dostałyby się do Sejmu. To Lewica z wynikiem 9 proc. oraz Konfederacja - 6 proc.
Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Gdyby jednak wyniki sondażu przełożyć na liczbę mandatów to okazuje się, że PiS mimo wygranej nie będzie mógł rządzić samodzielnie, gdyż partii zabraknie w Sejmie mandatów.
Podobne wnioski można wyciągnąć po wynikach badania dla "Rzeczpospolitej". W sondażu SW Research dla rp.pl zapytano: "Jaki Pani/Pana zdaniem wynik wyborczy w nadchodzących wyborach osiągnie PiS". Większość - 54,1 proc. uważa, że PiS nie będzie rządził po wyborach. Przy czym 35 proc. respondentów uważa po prostu, że PiS przegra wybory, a 19,1 proc. przewiduje, że prawicowe ugrupowanie co prawda wygra wybory, ale nie zbuduje większości i znajdzie się w opozycji. 14,8 proc. respondentów jest zdania, iż PiS wygra wybory i będzie rządzić w koalicji, a jedynie 10,3 proc., że wygra wybory i będzie rządzić samodzielnie.
Przegraną PiS-u przewidują przede wszystkim osoby poniżej 24. roku życia i mieszkające w miastach od 200 tys. do 499 tys. mieszkańców. 20,8 proc. respondentów nie ma zdania w tej sprawie.
Zgodnie z konstytucją kolejne wybory parlamentarne powinny odbyć się jesienią 2023 roku. Ich dokładna data nie jest jednak na razie znana - musi zostać podana nie później niż 90 dni przed upływem czterech lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu.
Wybory parlamentarne odbywają się zawsze w dzień wolny od pracy, w terminie 30 dni przed upływem czterech lat od początku kadencji Sejmu. Obecna trwa do 12 listopada 2023 roku, co oznacza, że możliwe są cztery terminy: