Ostrzeżenia IMGW dla sześciu województw. Marznące opady powodują gołoledź [MAPA]

Przez Polskę przechodzi strefa opadów śniegu i deszczu. Opady zamarzają i powodują gołoledź. IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego stopnia przed zamarzającymi opadami w sześciu województwach.

Zgodnie z przewidywaniami Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, z zachodu na wschód przemieszcza się przez Polskę strefa opadów śniegu, które przechodzą stopniowo w opady deszczu. Ze względu na utrzymującą się miejscami ujemną temperaturę przy gruncie, opady deszczu przejściowo będą marznąć i powodować gołoledź.

Śnieg Intensywnie pada na północy Polski. Występują tam też silniejsze porywy wiatru.

W nocy będzie pochmurno, ale na zachodzie możliwe rozpogodzenia. Na północnym wschodzie i w Karpatach śnieg, w centrum deszcz ze śniegiem, poza tym miejscami deszcz. Na północnym wschodzie i w centrum lokalnie opady marznące powodujące gołoledź.

Temperatura od minus 7 stopni na Suwalszczyźnie, do 5 stopni na Dolnym Śląsku.

Ostrzeżenia IMGW przed marznącymi opadami

IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego, najniższego stopnia przed zamarzającymi opadami w sześciu województwach. Ostrzeżeniem objęto Żuławy Wiślane, Warmię i Mazury bez obszarów między Gołdapią, Oleckiem i Ełkiem, okolice Łomży, północno-wschodnie Mazowsze, Lubelszczyznę z wyłączeniem części wschodniej oraz Bieszczady.

Oprócz tego komunikat o możliwym wystąpieniu marznących opadów wydano dla całego północnego i wschodniego Pomorza.

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, ostrzeżenia obowiązują od piątku od 20.00 do soboty do 9.00.

Ostrzeżenia IMGW na niedzielę

Na niedzielę marznące opady prognozowane są już tylko na Podlasiu - w powiatach sejneńskim, augustowskim, sokólskim, białostockim i hajnowskim.

Zobacz wideo Śnieg na samochodzie. Mandat może wynieść 3 tys. zł

IMGW wydało też ostrzeżenia przed silnym wiatrem na południu polski - dla powiatów cieszyńskiego, żywieckiego (woj. śląskie), suskiego, nowotarskiego, nowosądeckiego, gorlickiego (woj. małopolskie), jasielskiego, krośnieńskiego, sanockiego, leskiego i bieszczadzkiego (woj. podkarpackie)

Więcej o: