Święto Trzech Króli 2023. Niemal 800 orszaków przejdzie ulicami polskich miast

Uroczystości Objawienia Pańskiego oprócz obowiązkowego uczestnictwa we mszy świętej towarzyszy przemarsz barwnego orszaku Trzech Króli, w trakcie którego przez uczestników odgrywane są sceny zapisane na kartach biblii. Pierwszy taki pochód miał miejsce w 2009 roku. Z roku na rok dołączają kolejne miasta nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. W 2023 roku orszak Trzech Króli ruszy pod hasłem "Niechaj prowadzi nas gwiazda!".

Święto Trzech Króli to jedno z najważniejszych i najstarszych świąt w religii chrześcijańskiej. Towarzyszy mu wiele symboli i tradycji a jedną z nich jest coroczny przemarsz orszaku Trzech Króli organizowany od 15 lat niemal w całej Polsce. 

Zobacz wideo Napis K+M+B wcale nie oznacza imion trzech królów

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Orszak Trzech Króli pod hasłem "Niechaj prowadzi nas gwiazda!"

Już od 2009 roku na ulice Polskich miast wychodzą orszaki Trzech Króli. Uczestnicy marszów organizowanych z okazji święta Objawienia Pańskiego przebierają się, odgrywają sceny biblijne oraz śpiewają kolędy. W trakcie wydarzeń organizowanych jest wiele atrakcji jak żywe szopki, konkursy na najbardziej oryginalne przebranie, czy najpiękniej zaśpiewaną kolędę. To niezwykle ważne święto dla wiernych Kościoła katolickiego, które w 2011 zostało ustanowione także dniem wolnym od pracy.

W tym roku orszaki w całej Polsce wymaszerują pod hasłem "Niechaj prowadzi nas gwiazda!". Organizatorzy w ten sposób pragną zwrócić uwagę nie tylko na gwiazdę jako przewodnika trzech mędrców ze Wschodu, ale także przypomnieć o obchodach Roku Kopernikańskiego, który przypadł właśnie na rok 2023 z okazji 550 urodzin Mikołaja Kopernika oraz 480 rocznicy jego śmierci i wydania znamiennego dzieła "O obrotach sfer niebieskich".

Orszaki w polskich miastach

Przewodniczący rady fundacji Orszak Trzech Króli Piotr Giertych potwierdził, że swoje orszaki będą mieć między innymi Warszawa, Łódź, Kraków, ale także małe miejscowości i wsie, które liczą jedynie stu mieszkańców. Podobnie jak w poprzednich latach, orszaki dotrą też za granicę. "W Kamerunie, w Zambii, w Kongo i Rwandzie. W Ameryce to będzie na Kubie i w Stanach Zjednoczonych, a w Europie na razie wiemy, że orszaki przejdą w Anglii, Francji i w Niemczech" - powiedział Piotr Giertych.

W Warszawie orszak Trzech Króli rozpocznie się o godzinie 11:55 przedstawieniem trzech króli. O godzinie 12:00 kardynał Kazimierz Nycz odmówi modlitwę "Anioł Pański" na placu Zamkowym a stamtąd królowie Azji, Europy i Afryki będą wędrować do stajenki, gdzie pokłonią się Dzieciątku Jezus i złożą mu dary. Na uczestników czekają takie atrakcje jak koncert kolęd polskich i ukraińskich, czy wspólne tańczenie poloneza do kolędy "Bóg się rodzi".

W Krakowie z kolei przejdą trzy orszaki, które na koniec spotkają się przy żłóbku na Rynku Głównym. Orszak afrykański, którego kolorem jest niebieski, wyruszy o godzinie 11:00 z Placu Matejki. Zielony orszak azjatycki spotka się o godzinie 10:00 w salezjańskim Parku Wioski Świata przy ulicy Tynieckiej i przejdzie do kościoła św. Stanisława Kostki przy ulicy Konfederackiej, gdzie będzie uczestniczył we mszy świętej. Z kolei orszak czerwony, czyli orszak europejski wyruszy po godzinie 11:00 z katedry na Wawelu zaraz po odegraniu scenki przywitania króla.

W Poznaniu orszak ruszy z placu pod kościołem Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Floriana o godzinie 12:00. Kiedy dotrze na plac kościoła dominikanów, na scenie czekać będzie na uczestników korowodu stajenka z obecną w środku Świętą Rodziną oraz wspólne kolędowanie po uroczystym pokłonie pasterzy i trzech wędrowców.

W trakcie świętowania będzie można pomóc

Wielu orszakom towarzyszyć będą akcje charytatywne. W Łodzi zbierane będą pieniądze na pomoc dzieciom z zespołem Downa i dotkniętych biedą dzieciom z Libanu w ramach akcji "Dar dla Nowonarodzonego". W Warszawie podobnie jak rok temu zbierane będą pieniądze na szkołę zawodową w Kenii zlokalizowaną przy największym na świecie slumsie. Z kolei w Gdyni wolontariusze będą kwestować na rzecz gdyńskich hospicjów.

Więcej o: