Święto Trzech Króli to jedno z najważniejszych i najstarszych świąt w religii chrześcijańskiej. Towarzyszy mu wiele symboli i tradycji a jedną z nich jest coroczny przemarsz orszaku Trzech Króli organizowany od 15 lat niemal w całej Polsce.
Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.
Już od 2009 roku na ulice Polskich miast wychodzą orszaki Trzech Króli. Uczestnicy marszów organizowanych z okazji święta Objawienia Pańskiego przebierają się, odgrywają sceny biblijne oraz śpiewają kolędy. W trakcie wydarzeń organizowanych jest wiele atrakcji jak żywe szopki, konkursy na najbardziej oryginalne przebranie, czy najpiękniej zaśpiewaną kolędę. To niezwykle ważne święto dla wiernych Kościoła katolickiego, które w 2011 zostało ustanowione także dniem wolnym od pracy.
W tym roku orszaki w całej Polsce wymaszerują pod hasłem "Niechaj prowadzi nas gwiazda!". Organizatorzy w ten sposób pragną zwrócić uwagę nie tylko na gwiazdę jako przewodnika trzech mędrców ze Wschodu, ale także przypomnieć o obchodach Roku Kopernikańskiego, który przypadł właśnie na rok 2023 z okazji 550 urodzin Mikołaja Kopernika oraz 480 rocznicy jego śmierci i wydania znamiennego dzieła "O obrotach sfer niebieskich".
Przewodniczący rady fundacji Orszak Trzech Króli Piotr Giertych potwierdził, że swoje orszaki będą mieć między innymi Warszawa, Łódź, Kraków, ale także małe miejscowości i wsie, które liczą jedynie stu mieszkańców. Podobnie jak w poprzednich latach, orszaki dotrą też za granicę. "W Kamerunie, w Zambii, w Kongo i Rwandzie. W Ameryce to będzie na Kubie i w Stanach Zjednoczonych, a w Europie na razie wiemy, że orszaki przejdą w Anglii, Francji i w Niemczech" - powiedział Piotr Giertych.
W Warszawie orszak Trzech Króli rozpocznie się o godzinie 11:55 przedstawieniem trzech króli. O godzinie 12:00 kardynał Kazimierz Nycz odmówi modlitwę "Anioł Pański" na placu Zamkowym a stamtąd królowie Azji, Europy i Afryki będą wędrować do stajenki, gdzie pokłonią się Dzieciątku Jezus i złożą mu dary. Na uczestników czekają takie atrakcje jak koncert kolęd polskich i ukraińskich, czy wspólne tańczenie poloneza do kolędy "Bóg się rodzi".
W Krakowie z kolei przejdą trzy orszaki, które na koniec spotkają się przy żłóbku na Rynku Głównym. Orszak afrykański, którego kolorem jest niebieski, wyruszy o godzinie 11:00 z Placu Matejki. Zielony orszak azjatycki spotka się o godzinie 10:00 w salezjańskim Parku Wioski Świata przy ulicy Tynieckiej i przejdzie do kościoła św. Stanisława Kostki przy ulicy Konfederackiej, gdzie będzie uczestniczył we mszy świętej. Z kolei orszak czerwony, czyli orszak europejski wyruszy po godzinie 11:00 z katedry na Wawelu zaraz po odegraniu scenki przywitania króla.
W Poznaniu orszak ruszy z placu pod kościołem Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Floriana o godzinie 12:00. Kiedy dotrze na plac kościoła dominikanów, na scenie czekać będzie na uczestników korowodu stajenka z obecną w środku Świętą Rodziną oraz wspólne kolędowanie po uroczystym pokłonie pasterzy i trzech wędrowców.
Wielu orszakom towarzyszyć będą akcje charytatywne. W Łodzi zbierane będą pieniądze na pomoc dzieciom z zespołem Downa i dotkniętych biedą dzieciom z Libanu w ramach akcji "Dar dla Nowonarodzonego". W Warszawie podobnie jak rok temu zbierane będą pieniądze na szkołę zawodową w Kenii zlokalizowaną przy największym na świecie slumsie. Z kolei w Gdyni wolontariusze będą kwestować na rzecz gdyńskich hospicjów.