Pogoda. IMGW: Wraca zima. "Duży kontrast termiczny". Gdzie spadnie śnieg?

Synoptycy IMGW zapowiadają powrót zimowej pogody. W długi weekend najbardziej zabieli się w północno-wschodniej części kraju. Już w piątek na północy może spaść do pięciu centymetrów śniegu.

Jak powiedziała Ewa Łapińska z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Polska znajdzie się w piątek pod wpływem frontu atmosferycznego znad Europy północno-zachodniej. Pogoda w całym kraju będzie zróżnicowana.

Pogoda 6 stycznia. Śnieg, deszcz, miejscami także gołoledź

- Początkowo na południowym wschodzie wystąpią opady deszczu ze śniegiem i śniegu, natomiast w drugiej części dnia, od zachodu nasunie się kolejna strefa frontu atmosferycznego, która będzie poprzedzona opadami śniegu, przechodzącymi w opady deszczu ze śniegiem i opady deszczu, ale przejściowo spodziewamy się także opadów marznących powodujących gołoledź - zapowiedziała synoptyczka.

Więcej wiadomości z Polski na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Opady marznące wystąpią głównie na północnym wschodzie Polski. W święto Trzech Króli temperatura maksymalna wyniesie od -7 stopni na północnym wschodzie, przez około 1 stopień w centrum do 8 stopni na południowym zachodzie.

Śnieżka (zdjęcie ilustracyjne)Czechy. Dramatyczne doniesienia dot. śmierci 40-latki i jej dziecka

Pogoda 7 stycznia. "Duży kontrast termiczny"

W nocy z piątku na sobotę śnieg będzie padać głównie w centrum i na wschodzie kraju. Temperatura minimalna wyniesie od -7, -5 stopni na północnym wschodzie przez około zera stopni w centrum do 5 stopni na południowym zachodzie. Ewa Łapińska dodała, że w sobotę obserwowany będzie duży kontrast termiczny.

- Na północnym wschodzie temperatura będzie ujemna, tutaj prognozowane są opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Natomiast na zachodzie i na południowym zachodzie temperatura będzie dodatnia i spodziewamy się opadów deszczu. Zatem w sobotę na Suwalszczyźnie temperatura maksymalna wyniesie -3 stopnie, a na Dolnym Śląsku nawet 10 na plusie - przekazała synoptyczka.

W niedzielę padać nie powinno w całym kraju, a najwięcej rozpogodzeń będzie na zachodzie.

Początek tygodnia przyniesie opady deszczu głównie na wschodzie, w centrum i na południu kraju. Śnieg poprószy tylko w górach.

GDDKiA: Wszystkie drogi są przejezdne

W piątek rano wszystkie drogi krajowe są przejezdne. Warunki pogodowe mają jednak wpływ na przejezdność. W niektórych miejscach występują opady śniegu, śniegu z deszczem, deszczu i mżawki. Synoptycy ostrzegają przed marznącymi opadami i oblodzeniem.

W województwach warmińsko-mazurskim, małopolskim, lubelskim i podkarpackim pada śnieg i śnieg z deszczem. Z kolei w województwach śląskim, świętokrzyskim, małopolskim, łódzkim, podkarpackim i dolnośląskim występuje deszcz i mżawka.

Zobacz wideo Śnieg na samochodzie. Mandat może wynieść 3 tys. zł

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed marznącymi opadami i oblodzeniem. Prognozowane jest zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu i deszczu ze śniegiem powodujące ich oblodzenie. Po opadach marznącego deszczu może występować gołoledź. Zjawiska takie mogą występować w województwach: pomorskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, wielkopolskim, mazowieckim i lubelskim.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że na sieci dróg krajowych pracuje 391 pojazdów do zimowego utrzymania.

Ferie zimowe 2023 [zdjęcie ilustrujące]Ferie zimowe 2023. Które województwa rozpoczynają przerwę jako pierwsze?

Więcej o: