Wichury do 90 km/h w Polsce - ulewa, burze i przerwy w dostawach prądu. Prognoza zagrożeń IMGW

W środę i czwartek meteorolodzy z IMGW mogą wydać ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu i porywistym wiatrem. Połamane gałęzie i konary drzew mogą spowodować przerwy w dostawie prądu.

Jak podaje portal dobrapogoda24.pl, do Polski wkroczy cyklon Axel. W środę 4 i czwartek 5 stycznia pojawi się wiatr, a wraz z nimi ulewny deszcz. Niewykluczone są także lokalne burze. Warunki atmosferyczne zaczną się więc dość gwałtownie zmieniać. 

Zobacz wideo Aplikacje do sprawdzania pogody

Pogoda na środę i czwartek - prognoza zagrożeń IMGW

W środę 4 stycznia synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej mogą wydać ostrzeżenia pierwszego stopnia dla czterech województw. Z prognozy zagrożeń wynika, że alerty przed silnym wiatrem zostaną wydane w województwach dolnośląskim i opolskim oraz dla Wybrzeża. Ponadto w województwach zachodniopomorskim i pomorskim mogą pojawić się ostrzeżenia dotyczące intensywnych opadów deszczu. 

"W środę w związku z pogorszeniem się pogody, przechodzeniem ciepłego frontu atmosferycznego, całkowitym zachmurzeniem, deszczem, porywistym wiatrem i szybkim spadkiem ciśnienia atmosferycznego na północy kraju spodziewamy się wystąpienia bardzo niekorzystnych warunków biometeo" - podaje na Twitterze IMGW.

W czwartek 5 stycznia alerty mogą obowiązywać w 14 z 16 województw. Ostrzeżeniami nie zostaną objęte województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie. Alerty pierwszego stopnia mają być wydane w województwach zachodniopomorskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, lubuskim, dolnośląskim, opolskim, śląskim, małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim, lubelskim, łódzkim i mazowieckim.

Poza tym alerty drugiego stopnia przed wiatrem mogą być wydane dla Wybrzeża - dokładnie dla powiatów kamieńskiego, gryfickiego, kołobrzeskiego, białogardzkiego, koszalińskiego, sławieńskiego, słupskiego i lęborskiego oraz miasta - Słupsk, Koszalin i Świnoujście. 

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl.

Opady śniegu - prognoza pięciodniowaKiedy będzie padał śnieg? Spadnie też temperatura - o 30 stopni w tydzień

Wichury do 100 km/h, ulewne deszcze, lokalnie także burze

Zgodnie z prognozami, wiatr może wiać w porywach do 60-90 kilometrów na godzinę, a nad Bałtykiem i wysoko w górach - do nawet 100 kilometrów na godzinę. Tak silny wiatr może łamać gałęzie i konary drzew, a także powodować przerwy w dostawach energii elektrycznej. 

Do końca czwartku 5 stycznia front z opadami deszczu przejdzie przez cały kraj. W Sudetach, Tatrach i w województwie podlaskim przejściowo może wystąpić też śnieg i deszcz ze śniegiem. "Lokalnie rozwiną się w wielu regionach Polski intensywne przelotne opady konwekcyjne. Niewykluczone, że zdołają powstać punktowe burze w omawianym okresie" - podaje dobrapogoda24.pl.

Władimir Sołowiow (z prawej) odbiera od prezydenta Władimira Putina Order Honoru, grudzień 2013 r.Propaganda w Rosji o tym, że "życie jest mocno przereklamowane"

Więcej o: