Gwiazda TVP Info zasiądzie na ławie oskarżonych. "Za publiczne ataki na kobiety i mężczyzn"

Do krakowskiego Sądu Rejonowego wpłynął akt oskarżenia przeciwko Jarosławowi J. Jak poinformował Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, gwiazda TVP Info ma zasiąść na ławie oskarżonych w związku z atakami, jakich dopuszczał się publicznie na kobiety i mężczyzn.

"To najlepsza informacja, jaką możemy Państwu przedstawić [...]! Swego rodzaju ukoronowanie naszej wielomiesięcznej pracy. Do Sądu Rejonowego dla Krakowa Podgórza wpłynął akt oskarżenia przeciwko Jarosławowi J." - napisał na Facebooku Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

Teraz gwiazdę TVP Info czeka proces. Jak podał OMZRiK, Jarosław J. zasiądzie na ławie oskarżonych w związku z atakami, jakich miał dopuszczać się publicznie na kobiety i mężczyzn.

"Swoje ofiary Jakimowicz wyszukiwał w sieci, by napastować je werbalnie w ekstremalnie wulgarny sposób" - informuje ośrodek.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

"Ta sprawa pokazuje, że jako Ośrodek potrafimy być skuteczni nawet wobec osób ochranianych przez rządzących naszym krajem szowinistycznych nacjonalistów i katolickich fundamentalistów z PiS" - skomentował Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

Prokuratura umorzyła sprawę Jarosława J.

W zawiadomieniu do krakowskiej prokuratury pełnomocniczka OMZRiK przekazała, że motywem działania Jarosława J. było "uprzedzenie w stosunku do osób homoseksualnych, o czym świadczy kontekst "wypowiedzi" oraz użyte przez sprawcę wyzwiska, które nie były przypadkowe".

"Jarosław J. jest osobą publiczną i jego aktywność w internecie obserwowana jest przez rozmaite i szerokie kręgi odbiorców - dla których kierowanie wyzwisk w stosunku do członków społeczeństwa staje się codziennością oraz czymś akceptowalnym" - czytamy w zawiadomieniu, którego fragmenty przytacza "Gazeta Wyborcza".

Prokurator, oceniając przesłane mu dowody, pisał o "ogromie nieprawidłowych, nieprofesjonalnych czy wręcz niedopuszczalnych zachowań wobec drugiego człowieka" ze strony Jarosława J.

Zobacz wideo Jacek Kurski jest atutem czy balastem dla PiS-u?

"GW" przypomina, że początkowo wszczęto dochodzenie, jednak ostatecznie umorzono sprawę, mimo kolejnych zażaleń składanych przez Ośrodek.

"Prokuratura konsekwentnie twierdziła, że nie ma interesu publicznego w ściganiu tych czynów. Śledczy argumentowali, że tego typu przestępstwa z zasady są ścigane z oskarżenia prywatnego, a nie publicznego, pokrzywdzeni są dorośli, nie są zależni od celebryty i mają pełnomocnika. Mogą więc sami skierować prywatny akt oskarżenia w tej sprawie" - pisze "Wyborcza".

Cały artykuł "Jarosław J., komentator TVP Info, stanie przed sądem. Oskarżony za homofobiczne wyzwiska w sieci" przeczytasz tutaj.

Jarosławowi J. grozi kara do roku pozbawienia wolności.

Zwróciliśmy się z prośbą o informację na temat aktu oskarżenia do Sądu Rejonowego dla Krakowa Podgórza.

Więcej o: